Што значат вашите секс соништа?

Дали имате сексуални соништа? Дали некогаш сте се прашале што всушност значи тоа?

Според д-р Филис Р. Кох-Шерас, клинички психолог и автор на „The Dream Sourcebook“, важно е да размислите како се чувствувате за самиот сон пред да донесете брзи заклучоци.

„Бидете внимателни при преземањето на туѓото толкување на значењето на вашиот сон. Размислете за вашите чувства и асоцијации со настани и ликови, а потоа видете каква порака тие би можеле да имаат за вас“, вели таа.

Ова се шест вообичаени секс соништа, како и нивното значење.

Сон во кој сексуално го изневерувате партнерот

Соништата за сексуално изневерување на вашиот партнер може да значат две работи: се соочувате со одредена вина (но не мора да значи дека сте изневериле) или доживувате одредена реафирмација на страста што ја имате со вашиот партнер. Ако тие соништа за изневерување се појавуваат пред вашата свадба (што е вообичаено), тоа ја претставува новоста на вашата сексуална страст. Така, не треба да се грижите кога соништата за секс вклучуваат ваше неверство.

Сон во кој партнерот сексуално ве изневерува

Постои голема веројатност дека соништата во кои вашиот партнер сексуално ве изневерува значи дека сте гневни, дека се чувствувате запоставено или дека на некој начин ви треба внимание. Сонот во кој партнерот ве изневерува може да ги одразува и проблемите на внатрешната самодоверба и доверба. Размислете за контекстот на ситуацијата и чувствата што ги имате во сонот. Ова се индиции за значењето на сексуалното искуство за вас.

Сон во кој имате секс со славна личност

Кој не сонувал како води љубов со славна личност? Иако е сосема безопасно да сонувате дека имате секс со некој што веројатно никогаш нема да го запознаете, ако сонувате дека имате секс со позната личност, тоа може да значи дека имате интензивна желба да бидете успешни и да ве препознаат за тој успех. Во суштина, и вие сакате да бидете ѕвезда!

Соништа за оргазам

Сонувањето оргазам не е премногу лошо бидејќи симболизира „наелектризиран крај на нешто“. Соништата за оргазми може да значат и дека едноставно треба да водите љубов во реалниот живот или да ги надминете сите недостатоци со кои можеби се соочувате во вашиот сексуален живот. Ако е така, размислете да контактирате со сексуален терапевт за помош во реалниот свет.

Сон во кој имате секс со личност од ист пол

Ако сте стрејт и сонувате за секс со личност од ист пол, постојат две можни значења за тоа: или тоа значи дека навистина се сакате себеси и имате силно чувство за прифаќање на себеси, или сосема спротивното, дека имате несигурности за вашата машкост или женственост. Размислете за карактеристиките на личноста на вашиот сексуален партнер во сонот. Дали би можеле повеќе да ја користите оваа особина во вашиот живот?

Сон во кој имате секс со шефот

Иако можеби мислите дека тоа е некој вид потисната сексуална желба за шефот на работа, овој сон всушност претставува желба за контрола, авторитет и силно чувство за моќ. Сакате да бидете шеф во вашиот вистински, буден живот.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Љубов и секс

Ескорт дама тврди дека мажите стануваат сè полоши во секс: Каде грешат?

Read more

7 знаци откриваат дека траумите од минатото ви влијаат на љубовната врска

Read more
Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Read more

Зошто жените кои се сингл подолго време се посреќни во животот?

Read more
 

Магазин

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе

Диета на руските балерини: За 7 дена се слабее до 5 килограми

Читај повеќе
  • filter

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Читај повеќе

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Читај повеќе

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Читај повеќе

Кои видови месо се штетни за срцето?

Читај повеќе