Што значи буквата i во зборот iPhone?

Во 1998 година Стив Џобс го претстави iMac, првиот уред на Apple воопшто, со сега универзално популарниот префикс i.

Малата буква i пред повеќето производи на Apple стана толку препознатлива што сега речиси никој веќе не обрнува внимание на неа, а уште помалку луѓе знаат што всушност значи.

Дали некогаш сте се запрашале што навистина значи префиксот i?

Обично луѓето претпоставуваат дека тоа значи inteligent или irreplaceable (интелигентен или незаменлив), а некои дури помислиле дека i значи „мој телефон“ (i - ај, како „јас“), но тоа не е така.

Идејата на Џобс беше едноставна - i го означува она за што повеќето луѓе ќе користат персонален компјутер, а тоа е интернетот.

Тоа објаснување сепак не беше завршено, па Џобс подоцна откри што друго значи i, а всушност не е само еден збор, туку дури пет од нив, кои го симболизираат целиот идентитет на неговата компанија.

Имено, тој рече дека буквата i ги означува зборовите: „индивидуалност, инструкции, информации и инспирација“. Тој исто така мистериозно рече дека всушност „нема официјално значење“, алудирајќи на тоа потенцијално да значи „лична заменка“ и „упатство“ за образовни цели.

Компанијата набрзо почна да го користи тоа познато i во речиси секој производ, од софтверот iTools до хардверите, вклучувајќи го и iPod, и на крајот го добивме iPhone.

Денес, добро познатиот префикс е заштитен знак на Apple, иако постепено се укинува со најновите производи, како што се Apple TV и Apple Watch.

Во секој случај, тешко дека некој во блиска иднина ќе го поврзе малото i пред името на производот со нешто друго освен производите на Apple.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Интернет

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more

Instagram добива нова функција

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе