Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Германија е богата земја, но статистиката неуморно открива колку од нејзините жители едвај преживуваат.

Според официјалните податоци од четвртокот, околу 13 милиони луѓе, или 15,8 отсто од граѓаните во Германија живееле во сиромаштија во 2021 година.

Федералното биро за статистика во категоријата ранливи ги става граѓаните со заработка помала од 60 проценти од просечната. Уделот на таа група во населението остана практично непроменет од претходната година, но состојбата сè уште се влошува.

Просечниот нето приход на самец во 2021 година бил 15.009 евра или 1.251 евро месечно, а за брачен пар со две деца под 14 години изнесувал 31.520 евра годишно или 2.627 евра месечно.

Сиромаштијата повеќе им се заканува на жените отколку на мажите, со 16,5 односно 15,1 отсто. Истовремено, ризикот се зголемува со возраста, па така кај постарите од 65 години, загрозени се 21 отсто од жените и 17,4 отсто од мажите.

Институтот тоа го припишува на помалите пензии за жените, најчесто поради прекини во работниот стаж поради растењето деца и слично.

Децата и младите сè уште повеќе изложени на сиромаштија со 16,2 отсто, а најлошо проаѓаат самохраните родители и семејствата со повеќе од две деца, со учество од 26,6 односно 23,6 отсто. Најголем удел меѓу сиромашните во Германија и натаму имаат самците, со 26,8 отсто.

Меѓу невработените, речиси половина, 47 отсто од нив, се на или под прагот на сиромаштија, како и една петтина од пензионерите.

„Сувопарните бројки не ја пренесуваат драматичноста на ситуацијата“, вели професорката по социјално право Ен Ленз. „Сиромаштијата многу потешко ги погодува оние кои веќе имале малку.“

Луѓето со ниски примања веќе мораа да одвојат голем дел за домување, сметки и храна и немаа простор каде повеќе да се стискаат, на пример со откажување од одење во ресторан или на одмор, рече Лензе.

Притоа, по правило живеат во лошо изградени станови и несразмерно голем дел од заработката трошат на парно. Инфлацијата само ќе ја влоши ситуацијата и „луѓето лесно можат да се лизнат под границата на преживување“, предупреди професорката.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Свет

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Read more

Минатиот јули еден од најтоплите досега забележани во светски рамки

Read more

Американците успешно извадија F-18 авион потонат 2.900 метри во Медитеранот

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе