Што значи терминот Три Венеции?

Ако некогаш сте налетале на терминот Три Венеции, сигурно сте се запрашале што всушност значи со оглед на тоа што Венеција е една и сите знаеме која е. Ако не сте слушнале, тогаш ќе слушнете сега.

Името Три Венеции (Tre Venezie) или Тривенето (Triveneto) го означува географскиот регион составен од териториите на Тридентинска Венеција (Venezia Tridentina), Евганејска Венеција (Venezia Euganea) и Јулијанска Венеција (Venezia Giulia). Терминот Тривенето вообичаено се користи за означување на италијанските региони кои го сочинуваат регионот: Трентино Алто Адиџе, Венето и Фриули Венеција Џулија, со исклучок на териториите на Венеција Џулија кои денес се наоѓаат во Словенија и Хрватска.

Терминот Три Венеции се појавил за прв пат во средината на XIX век, кратко по втората војна за независност, и означувал три различни регионални ентитети, наречени „Венеција“: Венеција Проприа или Евганејска Венеција (сега Венето и Фриули), Тридентинска Венеција (Трентино Алто Адиџе) и Јулијанска Венеција (Горица, Трст и Истра).

Дефиницијата, измислена од географот од Горица, Грациадио Исаја Асколи, имала цел да го оправда италијанскиот експанзионизам кон Австро-Унгарската империја. Всушност, помеѓу 1914 и 1915 година, за да го убеди италијанското јавно мислење да се влезе во војна, пропагандата ја користела целта за ослободување на земјите во рацете на странската окупација, имено Тридентинската Венеција и Јулијанската Венеција (Евгејската Венеција веќе била припоена во 1866). На крајот на конфликтот, овие територии станале дел од Кралството Италија, но голем дел од Јулијанска Венеција ѝ бил отстапен на Југославија по поразот на Италија во Втората светска војна.

Тридентинската Венеција била така наречена од латинското име (Tridentum) на главниот град Тренто и била составена од провинциите Тренто и Болцано.

Евганејската Венеција, со своето име дадено од ридовите Евганеи, ги вклучувала провинциите Венеција, Падова, Ровиго, Верона, Виченца, Тревизо, Белуно и Удине.

Јулијанската Венеција била составена од четирите провинции Горица (Гориција), Трст (Триесте), Пула (Пола) и Истра (Фјуме).

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Вести

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Read more

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Read more

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Read more

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе