Што знае дете што се 62.000 долари

Борбата против микротрансакции и виртуелни loot box не е ништо ново и иако многу земју веќе постигнуваат напредок во справувањето со ваквите предаторски елементи на видеоигрите, уште има екстремни случаи.

Во најновото сослушување на оваа тема, што го спроведе британската Влада, беше откриено дека еден играч во играта RuneScape преку микротрансакции потрошил неверојатни 62.000 долари.

Уште поголемо било изненадувањето кога било откриено дека се работи за малолетник кој ги користел кредитните картички на родителите.

Да биде сѐ уште „поинтересно“, играта RuneScape има лимит, што значи дека еден играч не може да потроши повеќе од 1.000 долари неделно или 5.000 долари месечно, па чудно е што еен играч направил толкава сметка, а никој не реагирал.

Микротрансакциите со текот на годините стануваат сѐ поважен дел од игрите, а со доаѓањето на Fortnite почна вистинска експанзија на разни бесмислени додатоци што може да се купат во други игри, што придонесе за поголеми трошоци во самата игра.

Поголемиот дел од гејмерската заедница изразува незадоволство за ова, но со оглед на тоа дека има играчи кои се подготвени да трошат пари, а на компаниите тоа очигледно не им пречи, се чини дека „војната“ допрва почнува.

реклама

Гејминг

EA Sports пушти трејлер за новите FIFA 21 и Madden 21

Read more

Погледнете како ќе изгледа новата Need For Speed

Read more

Најдобри Single Player видеоигри базирани на вистински приказни

Read more

PS5 vs PS4: Која е разликата во графика?

Read more

Гик

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе