Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Полуавтономниот дрон-хеликоптер Ingenuity кој наскоро ќе биде лансиран од роверот Perseverance на НАСА на Марс, работи на Linux со отворен код на Snapdragon 801, заедно со компоненти од Sparkfun.

Како и другите ровери на НАСА, роверот Perseverance кој минатата недела успешно слета на кратерот Језеро на Марс, работи на VxWorks RTOS Wind Rivera. Сепак, под роверот со големина на СУВ возило се наоѓа автономниот минихеликоптер Ingenuity кој работи на Linux. Дебито на Linux на Марс беше претставено на 17 февруари од Тим Канам, раководител на хеликоптерски операции за Марс во лабораторијата за млазен погон на НАСА (JPL), во интервју за IEEE Spectrum.

Ако успее, Ingenuity ќе биде првото вселенско летало што ќе лета во атмосферата на Марс или која било друга туѓа планета. Linux веќе стигна до орбитата на Марс во форма на некои модули Gumstix Overo кои ја контролираат камерата што се возеше на парот докажани сателитски концепти MarCO CubeSat. Камерите на CubeSat го потврдија успешното слетување на Mars Insight во 2018 година.

Генијалноста е уште еден експеримент со доказ за концепт, во овој случај за летање до Марс. Не е дел од примарната мисија на Perseverance, а тоа е барање знаци на живот. Меѓутоа, ако случајно дрон-хеликоптерот „фати“ слика на Марсовец како му мавта додека ги изведува пробните летови во следниве недели, целата слава ќе му припадне на Linux.

Дрон-хеликоптерот со двојна поддршка од 1,8 килограми се напојува со дистрибуција на F Prime Linux со отворен код развиен од JPL, првенствено дизајнирана за CubeSats, заедно со поприлагодена софтверска рамка за летови што се напојува од него. Хардверските компоненти на Ingenuity ќе бидат детални за да можат развивачите да градат слични летала.

Вселенското летало Ingenuity не е целосно автономно, но следи однапред конфигуриран план за летање заснован на постојни слики за карактеристиките на теренот. Системот Linux кој работи со Snapdragon, снима и анализира слики од VGA камерите насочени надолу за навигација.

Системот ги следи карактеристиките „од кадар до кадар на 30 Hz“, изјави Канам за IEEE Spectrum. Меѓутоа, ако ветрот го одвее од патеката на движење, леталото може автономно да се врати „на прав пат“, велат експертите.

Ingenuity ќе се обиде да изведе серија летови од 90 секунди во рок од 30 дена. Самото подигнување од тлото на Марс ќе биде големо достигнување, со оглед на тоа што атмосферата на Црвената планета е само 1 процент од густината на Земјата.

Remote video URL
реклама

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Наука

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Read more

Москва тврди дека Спутник V не предизвикува тромбоза

Read more

Поларните мечки се парат со гризли, новиот вид е поотпорен на климатските промени

Read more

Родовата еднаквост не е нов концепт: Жените биле ловци уште пред 9.000 години

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе