Што знаеме за новата варијанта делта плус?

Нова варијанта на сојот делта на коронавирус, наречена делта плус (или делта +, или AY.4.2), се шири низ Велика Британија и светот.

Сè уште не е официјално идентификувана како варијанта што предизвикува загриженост, но Британската агенција за здравствена безбедност (UKHSA) минатата недела ја означи како варијанта што се истражува.

Уделот на делта + во Велика Британија се зголеми за 17 отсто

Причина за тоа е фактот што се чини дека се шири побрзо, односно дека е позаразна. Имено, иако делтата сè уште доминира, меѓу тестираните има зголемување на уделот на новата варијанта. Откриен е во околу 30 земји, најмногу во Велика Британија, но и во источноевропските земји. Првпат беше пријавена во Велика Британија во јули, а досега се регистрирани повеќе од 15.000 случаи. Во моментов, нејзиното учество таму е околу 6%, а зголемувањето во однос на другите варијанти се проценува на околу 17%. Во САД досега се пријавени само десетина случаи, додека во Индија има удел од околу 0,1%.

Во Велика Британија, повеќето случаи се пријавени кај деца, но тоа не е изненадувачки бидејќи тие се најмалку вакцинирани. Засега нема индикации дека е поуспешен во заобиколувањето на имунитетот создаден со вакцинација или надминување на болеста, исто како што нема докази дека предизвикува потешки клинички слики. Потеклото на оваа варијанта засега е непознато.

UKHSA објави дека варијантата AY.4.2 има „умерено зголемена стапка на раст“ во однос на делтата, што може да се должи на биолошка промена во вирусот (пренесување или имуно бегство) или епидемиолошки контекст, како што е воведување на варијантата во области или подгрупи на население со високи нивоа на пренос. Со други зборови, можно е делта + да има некои генетски предности во однос на делта, но и дека некој ја вовел варијантата во невакцинирана млада популација или во област каде што процентот на луѓе со имунитет е низок. Се разбира, можни се и двете сценарија.

Делта + има две мутации на spike протеинот

AY.4.2 еволуирал од моментално доминантниот сој во Велика Британија, AY.4, попознат како делта. Има две значајни мутации во spike протеинот (протеинот кој му овозможува на вирусот да навлезе во човечките клетки) наречени Y145H и A222V. Иако овие мутации влијаат на spike протеинот, тие не влијаат на доменот за врзување на рецепторите (регионот на вирусот што се врзува за клетките) и не се наоѓаат во која било друга варијанта што предизвикува загриженост, што укажува на тоа дека тие може да имаат ограничено влијание врз перформансите или преносот AY.4.2 во однос на другите варијанти на делта.

Делта + е веројатно околу 10% позаразна од делта

Проф. Франсоа Бало, директор на Институтот за генетика при Универзитетскиот колеџ во Лондон, нагласува дека иако кодот на делта + бележи зголемување на заразноста од околу 10%, оваа варијанта не го објаснува сѐ поголемиот број на случаи во Обединетото Кралство.

Со други зборови, главната причина за наглото зголемување на бројот на новозаразени лица во ОК неодамна, не е ширењето на оваа варијанта, туку зголеменото ширење на делтата поради враќањето на децата и постарите лица во затворени простории, училишта, кафулиња, ресторани, кина, работни места итн.

Ако се потврди дека делта + е навистина за 10% позаразна од делта, тоа ќе биде непријатна вест бидејќи делтата е веќе многу заразна, речиси како сипаници. Репродуктивниот број на делтата се проценува на околу R0 = 7, на сипаници на околу R0 = 10, а оригиналниот вид SARS-CoV-2 на околу R0 = 3. За ХИВ, R0 = 4, за ебола R0 = 2, и за најзаразните сипаници R0 = 18. R0 покажува колку луѓе во просек ќе бидат заразени од едно заразено лице.

Зошто SARS-CoV-2 мутира толку брзо?

Од почетокот на пандемијата на COVID-19, мутациите произведоа илјадници различни варијанти на SARS-CoV-2. Ова не е изненадувачки бидејќи вирусите, особено оние кои имаат РНК наместо ДНК како генетски код, брзо мутираат. Иако SARS-CoV-2 мутира нешто побавно од вирусот на грип, сепак се случува доволно брзо што може да се појават илјадници нови варијанти меѓу милијарди заразени луѓе.

Мутациите се основата на еволуцијата. Тие создаваат варијации на организми од кои природната селекција потоа ќе ги избере оние кои се подобро прилагодени на условите на животот - подобро прилагодените ќе преживеат во поголем број од помалку приспособените.

Стапката на мутации делумно зависи од големината на геномот - колку е поголем геномот на организмот, толку мутациите се побавни. Тоа зависи и од строгоста на механизмите за корекција на грешки при копирање. Понекогаш точноста на копирањето е поважна, а понекогаш помалку важна. Повеќето мутации се неповолни за организмот, некои се неутрални бидејќи не менуваат ништо важно, а некои се поволни бидејќи му овозможуваат на организмот подобро да се прилагоди на околината.

Во некои, екстремни случаи, кога организмот е многу добро прилагоден на стабилна, главно непроменлива средина, најдобро би било да престане да мутира бидејќи новите мутации повеќе не можат да бидат поволни, туку само неповолни.

Од друга страна, доколку организмот се најде во сосема нова средина на која не е прилагоден, се менува односот на поволни и неповолни мутации - поголема пропорција на мутации има шанса да биде поволна.

Организмите немаат способност да го намалат процентот на несакани мутации, но тие имаат одредена контрола врз стапката на мутација. Пониските нивоа на мутации ја намалуваат веројатноста за појава на несакани мутации, но ја намалуваат и можноста за корисни. Тие, исто така, го намалуваат бројот на неутрални мутации кои не се ниту корисни ниту штетни во одреден момент, но тоа може да се случи со текот на времето кога ќе се акумулира доволен број такви неутрални мутации.

Дури и клетките во истиот повеќеклеточен организам не мутираат со иста брзина. На пример, клетките на кожата или епителот кај луѓето имаат повисоки нивоа на мутации од клетките на јајниците или дебелото црево. Бидејќи клетките на кожата постојано се отфрлаат, повисоките нивоа на мутации во нив генерално не се голем проблем, но сепак можат да бидат основа за развој на рак на кожата. Мутациите во матичните клетки од кои се развиваат други клетки, на пример во дебелото црево или јајниците, се значително поопасни, па нивното ниво е биолошки регулирано да биде пониско.

Мутациите се акумулираат во телото во текот на животот, па со текот на годините се зголемува веројатноста некои од нив да станат тумори.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Наука

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Read more

Што кријат чудните сигнали од Венера?

Read more

Пронајдено антитело кое ги неутрализира сите варијанти на коронавирусот

Read more

Колку брзо би можеле да патуваме низ вселената?

Read more
 

Гик

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Читај повеќе

Гејмерски сон: Lamborghini столица од иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Читај повеќе

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Читај повеќе

Чет апликации кои ги споделуваат вашите податоци со ФБИ

Читај повеќе
  • filter

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Читај повеќе

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Читај повеќе

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Читај повеќе

Откриен виновникот за згрутчување на крвта од вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе