„Шума“ од Сашо Огненовски објавена на албански јазик

Објавена е поетската збирка „Шума“ на Сашо Огненовски на албански јазик. Препевот е на Јетон Калеменди, а делото го издаде издавачката куќа Iwa Bogdani од Приштина, Косово. Објавена е под насловот „Dystopia lirike“.

Сашо Огненовски е автор е на пет поетски збирки: „Лавина“ (1995), „Плодовите на пеколот“(2014), „Пустински цвет“ (2015), „Шума“ (2018) и „Менување на минатото“ (2019). Автор е и на книгите пиеси за деца „Обична бајка“ (2002) и „Волшебниот компас“ (2011), романот „Сивиот плоштад“ и книгата со драми „Тврдина“ (2016). Неговите детски пиеси под заеднички наслов „Волшебен компас“ (2017) се издадени на српски јазик, додека неговата пиеса „Тврдина“ на англиски јазик.

Преведувал поезија и проза од англиски, српски и бугарски јазик, а неговите книги се исто така преведувани на српски, англиски и арапски јазик. За својата поезија е добитник на интернационални награди, меѓу кои и годишната награда на Сојузот на преведувачи од Црна Гора.

Пишува и осврти, рецензии и критики за литература, театар и филм. Неговите песни и раскази се објавувани во многу антологии на англиски, узбечки, српски, арапски, албански и полски јазик, како и во книжевните списанија: „Современост“, „Културен живот“, „Раст“, „Современи дијалози“, „Книжевни елементи“, „Книжевни преглед“, „Културен живот“, „Фемида“, „Екерман“, а неговите осврти и есеи од областа на книжевноста, театарот и филмот на порталите kritika.mk, pulse.rs, sinhro.rs.

Извадок:

1. LUNDRIMI I FUNDIT

Kapur në anije pa helmues,
Ne po presim ujëra të paqarta
Dhe duke u heshtur, i vetëm dhe i mallkuar.

Ku janë shqiponjat e papërpunuara që çdo ditë
Fluturojnë mbi planetin
Përmes kësaj, të kësaj dite të mallkuar
Dhe toka e thatë dhe ariu, ku janë
Thirrjet e zogjve dhe ulëritja
Nga bufat e natës,
Ku janë zhurmimet e ujqërve dhe ulërimat
Nga gjarpërinjtë e zi të hollë,
Ku e kishte lënë atë simfoni të shkretëtirës,
Kush e kishte djegur pyllin e pavendosmërisë sime?

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Read more

Култура

Со „Чао пријатно“ вечерва почнува Фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Read more

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради „Прв до врв“

Read more

Герила Акција „Стоп за фрлање храна“

Read more

Јубилејно 10. издание на „100 Илјади поети за промена“

Read more

Вести

Стравот од нови карантини ја турка цената на нафтата

Читај повеќе

Притвор од 30 дена за 10 лица кои учествуваа во нападот на полициските службеници

Читај повеќе

Со „Чао пријатно“ вечерва почнува Фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Читај повеќе

Нов скандал на Трамп: Не плаќал данок за 10 од изминатите 15 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Читај повеќе

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнуваа во Белата куќа

Читај повеќе

Кратово без активни случаи на COVID-19, најмногу во Скопје 684

Читај повеќе

Променливо облачно со пороен дожд и засилен ветер

Читај повеќе

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Читај повеќе