Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Швајцарските власти размислуваат што да прават со вишокот респиратори што ги купија во огромни количини во време кога изби пандемијата на коронавирус.

Се натрупаа и залихи на хигиенски маски и имаат над 200 милиони, а треба допрва да стигнат и веќе направените нарачки, објави дневниот весник Sonntags Zeitung цитирајќи извори од Министерството за одбрана.

Секој респиратор чини по десетици илјади долари. Швајцарското Министерство за одбрана соопшти дека од 900 респираторни машини, кои се испорачани до 24 јуни, 261 се наоѓаат во воената медицинска служба, а 639 се расподелени во кантоните. Уште 300 респиратори треба да пристигнат до средината на август.

Властите од кантоните почнаа да ги враќаат респираторите на федералните власти, а тие немаат ни каде да ги складираат, ни како да ги одржуваат.

Тоа значи дека ќе треба или да ги продадат или да ги донираат во земји во развој.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Свет

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Read more

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Read more

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе