ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Швајцарија забрани летање орли во Катар

Швајцарските репрезентативци кои водат потекло од Балканот нема да смеат да го користат познатиот симбол на натпреварите од Светското првенство во Катар.

Репрезентацијата на Србија на првоаприлската жрепка доби шанса за реванш откако беше извлечена во иста група со Швајцарија. Имено, на Мундијалот во Русија пред 4 години Швајцарците победија со 2:1 и се пласираа во осминафиналето на сметка на Србија, но натпреварот мина во контроверзии откако швајцарските фудбалери со албанско и косовско потекло гестикулираа правејќи го со рацете симболот за двоглав орел, националното обележје на Албанија. Тогаш тоа го направија Гранит Џака и Џердан Шаќири, кои ги постигнаа головите, а дури им се придружи и Штефан Лихтштајнер, кој нема допирна точка со Балканот. Играа уште и Валон Бехрами и Блерим Џемаили. ФИФА тогаш отвори истрага и ги казни играчите со по 10 илјади швајцарски франци.

На швајцарските фудбалски власти тоа уште тогаш не им се допадна бидејќи го сфатија како дека играчите повеќе се идентификуваат со земјите од кои водат потекло, отколку со земјата во која се родени или израснати. Лавина негативни реакции предизвика и меѓу швајцарската јавност и навивачи, кои беа бесни на потегот нма играчите. Но, затоа пак добија огромни симпатии во Албанија, Косово и останатите земји каде живее дел од албанското население.

Челниците на Швајцарската фудбалска федерација донесоа одлука да го забранат албанскиот симбол сѐ со цел да се избегнат нови провокации од страна на нивните репрезентативци, со оглед на тоа што Швајцарија на 2 декември во рамките на 3. коло во групата Г игра против Србија, натпревар кој лесно може да биде одлучувачки за пласман во осминафиналето со оглед на тоа што прв фаворит во оваа група е Бразил. Четвртиот тим во оваа група е Камерун.

„Светското првенство не се состои само од натпреварот со Србија, дури и ако знаеме колку овој натпревар е посебен, со оглед на она што се случи во 2018 година. Не сакаме да ја направиме истата грешка, таму ќе бидеме за да играме фудбал и ништо друго. Не сакаме да праќаме никакви политички или верски пораки. Сакаме да ги претставуваме нашите вредности. Едната од нив е: почит. Да покажеме почитување кон другите мислења. За мене би било грешка ако преку гестикулации некого испровоцираме, без разлика на играта“, вели Пјерлуиџи Тами, поранешен швајцарски фудбалер, а сега тренер кој е член на стручниот штаб на селекторот Мурат Јакн во улога на директор на репрезентацијата.

Remote video URL

Швајцарија во Катар ќе биде богата со играчи од Балканот, особено оние со потекло од Косово и Албанија. Освен Шаќири и Џака, кои се сигурни патници, за место на списокот конкурираат и играчи како Ардон Јашари, Кастриот Имери, Анди Зеќири и Албиан Ајети.

„Не би требало да постојат зборови, гестови или било какво однесување кое предизвикува туѓа реакција. Кога навиваме, тогаш ја покажуваме својата радост, тоа е важно. Но, не мораме да бидеме провокативни“, додаде Тами. Тоа значи дека играчите на ова алпска земја ќе добијат инструкции како да не ги прославуваат головите.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Фудбал

Меси потпишува за Саудијците, воопшто немало понуда од Барса

Read more

Алиоски ќе се врати во Ал Ахли

Read more

Официјално: Почетино е новиот менаџер на Челси

Read more

Во Англија не го сакаат, но: Калчо гигантите се тепаат за Мегваер

Read more
 

Спорт

Меси потпишува за Саудијците, воопшто немало понуда од Барса

Читај повеќе

Алиоски ќе се врати во Ал Ахли

Читај повеќе

Ништо од пресвртот за историја: Мајами ги декласираше Селтикс за финале во НБА

Читај повеќе

Официјално: Почетино е новиот менаџер на Челси

Читај повеќе

Во Англија не го сакаат, но: Калчо гигантите се тепаат за Мегваер

Читај повеќе

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Читај повеќе

Пиоли: Милан мора да се засили за да биде конкурентен

Читај повеќе

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе