ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Швајнштајгер: Шеикот му го одзеде на Меси најголемиот момент во кариерата

Легендарниот германски фудбалер Бастијан Швајнштајгер остро го критикуваше потегот на катарскиот шеик кој пред доделувањето на пехарот на светскиот шампион го покри капитенот Лионел Меси со црна наметка, која за момент збуни многу љубители на фудбалот.

По натпреварот следеше доделување медали и трофеи, а Меси го крена најважниот трофеј во светот на фудбалот. Но, тоа го направи на невиден начин. Организаторите го завиткаа Меси во црна наметка и тој со неа ја крена познатата „божица“.

Сцената привлече големо внимание и фановите се прашуваа за што се работи, а тоа е традиционална арапска наметка наречена бишт. Според арапската традиција, бишт обично се носи за престиж во посебни прилики како што се свадби, фестивали и муслимански празници.

URL

Сепак, сè беше малку збунувачки, а Швајнштајгер смета дека на некој начин му бил расипан најголемиот момент во кариерата на кој многумина го сметаат за најдобар играч на сите времиња.

„Со тој потег владетелот на Катар му го одзеде најголемиот момент во кариерата на Меси. Очигледно тоа не му се допадна на Меси, а ни мене. Ако сакаа да ги почитуваат локалните обичаи, можеа да го направат тоа подоцна, во соблекувалната. Сè на сè, многу неуспешен перформанс“, рече Швајнштајгер.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Фудбал

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Read more

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Read more

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Read more

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе