Шварценегер го посети Аушвиц: Не смееме да заборавиме што се случи овде

Холивудскиот актер Арнолд Шварценегер беше во посета на поранешниот нацистички логор Аушвиц во Полска и повика светот да се бори против омраза и дискриминација.

Седумдесет и петгодишниот актер е роден во Австрија како син на некогашен припадник на нацистичка партија, кој служел во германската војска во време на Втората светска војна.

Шварценегер и претседателот на Фондацијата на еврејскиот центар Аушвиц, Симон Бергсон, син на Евреи кои го преживеале холокаустот, се пример дека предрасудите можат да се избришат уште во идната генерација.

„Бергсон е роден по Втората светска војна во прекрасно еврејско семејство, а јас сум син на човек кој бил војник во нацистичка војска. Ние сме втора генерација и заедно се бориме против предрасудите, омразата и дискриминацијата“, изјави Шварценегер.

Над 1.1 милион луѓе, главно Евреи, починаа во гасните комори од глад, болести, замрзнување во Аушвиц во логорот што нацистите го воспоставија во окупираната Полска во текот на Втората светска војна.

Шварценегер му одаде почин на местото „Ѕид на смртта“ каде германските војници убиле илјадници луѓе во логорот, како и кај споменикот на жртви во логорот Биркенау.

Во текот на посетата се сретна и со Лидија Максимович која како тригодишно дете била доведена во логорот.

„Луѓето како неа ни помагаат никогаш да не престанеме да зборуваме за тоа што се случи овде пред 80 години. Приказната мора да остане жива, да не се заборави“, истакна актерот.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Филм & ТВ

Продолжението на „Avatar“ ги одушеви критичарите: Филмот е визуелна гозба

Read more

Како изгледа денес згодната и наивна Кенди од Two and a Half Men

Read more

Документарецот за Хари и Меган предизвика контроверзии: Ја мамат јавноста

Read more

Кијану Ривс откри кој е најтешкиот филм што го снимил досега

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Продолжението на „Avatar“ ги одушеви критичарите: Филмот е визуелна гозба

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како изгледа денес згодната и наивна Кенди од Two and a Half Men

Читај повеќе
  • play_arrow

Документарецот за Хари и Меган предизвика контроверзии: Ја мамат јавноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Главна вечер и затворање на годинашниот Таксират

Читај повеќе
  • play_arrow

Кијану Ривс откри кој е најтешкиот филм што го снимил досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Роберт Дауни Џуниор: Татко ми ме навлече на дрога кога имав 8 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Принцот Хари се плашел дека жена му ќе заврши како принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина актерката Кирсти Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Spotify откри кои се најслушани песни во 2022

Читај повеќе