Шведска црква над олтарот постави слика од геј рај

Црква во Малме има ново уметничко дело во кое Адам и Ева се заменети со геј двојка, додека трансродова жена ја претставува змијата која ги предизвикува.

Контроверзната слика сепак не е нова. Таа е дело на уметницата Елизабет Олсон Валин која ја насликала уште во 2012 година. Сакала да ја тестира шведската црква дали е навистина пријателски расположена кој ЛГБТК+ заедницата бидејќи во 2009 дозволила склучување на истополови бракови. Ја подарила на катедралата во градот Скара каде што е седиштето на шведскиот епископ, но била учтиво одбиена со објаснување дека причините се политички, а не религиозни.

Сега, седум години подоцна, на Валин ѝ се исполни желбата, иако делото не е во нејзиниот роден град. Црквата Св. Павле во Малме ја прифати сликата наречена „Рај“ поставувајќи ја над олтарот во неделата.

Пасторот Хелена Мистенер на Twitter напиша дека во црквата се среќни и горди што сликата на Валин завршила кај нив.

Со искривувањето на библискиот рај Валин сакала да покаже дека местото на геј заедницата е во рајот, а не во пеколот. Инаку, самата Валин е лезбијка. Сликата „Рај“ не е нејзина единствена слика која ги спојува религијата и ЛГБТК+ заедницата.

Во Шведска со години наназад се случува егзодус на Швеѓаните од црквата бидејќи стануваат атеисти. Се смета дека отворањето на црквата кон ЛГБТК+ заедницата е очаен обид да се обиде да ги врати луѓето кон верата.

реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Чек дис аут

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Read more

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Read more

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Read more

Како од Хичкок: Џиновски скакулци нападнаа град во Индија

Read more

Магазин

  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Читај повеќе

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Читај повеќе