Шведска ги укина сите мерки, дали тактиката на Тегнел успеа?

Шведска денеска направи уште еден чекор кон нормализирање на секојдневниот живот на своите граѓани, укинувајќи ја од 1 ноември обврската за тестирање за коронавирус за сите целосно вакцинирани лица, за лица кои неодамна се заразиле со COVID-19 и деца до шест години.

На редовната неделна прес-конференција на Шведскиот институт за јавно здравје, беше објаснето дека споменатите категории граѓани треба едноставно да останат дома во случај да имаат симптоми, додека не закрепнат. Тие можат да се вратат на работа, колеџ или училиште без тестирање, откако еден ден немале висока температура, дури и ако сите симптоми на болеста не престанале.

„За оние кои не се вакцинирани против COVID-19, сѐ уште постои обврска да се тестираат во случај на симптоми. Истото важи и за контактите на таквите лица, вработените во домовите за стари лица, здравствените работници и сите патници што влегуваат во Шведска од континентална Европа“, објасни Карин Тегмарк Висел, заменичка на главниот државен епидемиолог Андерс Тегнел.

Пред две недели ги укинаа сите мерки, ситуацијата се подобрува

Оваа одлука е последица на подобрувањето на епидемиолошката состојба во Шведска, која и покрај укинувањето на сите претходни мерки пред две недели, одржува ниска стапка на инфекција и смртност од COVID-19. Во последните две недели, Шведска има 81 инфекција со коронавирус на 100.000 жители, што ја сместува меѓу десетте европски земји со најниска стапка на инфекција.

„Продолжуваме да го регистрираме ширењето на коронавирусот, но на стабилно и релативно ниско ниво во споредба со претходните периоди. Околу 140.000 PCR тестови се изведуваат неделно, а стапката на позитивни наоди е три проценти", рече Тегмарк Висел.

Веќе ниската стапка на смртност продолжи да опаѓа дури и по укинувањето на епидемиолошките мерки на 29 септември. Според ECDC, во последните две недели Шведска ја има петтата најниска стапка на смртност од COVID-19 во Европа, по Исланд, Лихтенштајн, Луксембург и Холандија. Шведските медиуми особено сакаат да истакнуваат дека нивната земја со месеци имала подобра епидемиолошка состојба од нордиските соседи Данска, Норвешка и Финска, иако вкупната стапка на смртност од ковид од март 2020 година во Шведска е многукратно повисока.

Во шведските болници, 209 пациенти во моментов се лекуваат од COVID-19 од кои 22 во единици за интензивна нега. Според Универзитетот Џонс Хопкинс, 14.922 луѓе починале во Шведска од почетокот на пандемијата, со стапка на смртност од 145,08 на 100.000 жители, што ја прави Шведска 46-та во светот и 28-ма во Европа.

Вакцинирани речиси 80 проценти од граѓаните над 16 години

Тегмарк Висел повтори дека поволната ситуација и ниската смртност произлегуваат првенствено од високата стапка на имунизација. До четвртокот, Шведска целосно вакцинираше скоро 80 ​​проценти од населението постаро од 16 години, а 84,4 проценти од граѓаните примиле барем една доза од вакцината COVID-19. Вакцинацијата на деца на возраст од 12 до 16 години ќе започне наскоро, а на постарите граѓани и ранливите групи ќе им биде понудена трета доза.

„Стапката на вакцинација за лица над 40 години надмина 80 проценти, но не е толку добра за помладите луѓе и затоа мора да продолжиме со кампањата за вакцинација. Уште еднаш нагласувам дека вакцинацијата нѐ штити нас исто како и луѓето околу нас“, рече Тегмарк Висел на прес-конференцијата.

Шведска во моментов ги вакцинира своите граѓани првенствено со дози на Pfizer. Astra Zeneca беше прекината пред летото поради сомневање за сериозни несакани ефекти како згрутчување на крвта, а пред една недела беше прекината употребата на вакцината на Moderna за помлади од 30 години. Институтот за јавно здравје одлучи дополнително да ги испита сомнежите дека оваа вакцина во некои ретки случаи кај младите предизвикува воспаление на срцевиот мускул или слузницата на срцето.

Исто така, треба да се нагласи дека вакцинацијата не е задолжителна дури и за персоналот во болницата, туку е силно промовирана и препорачана за секого над 12-годишна возраст. Слично, КОВИД сертификатите не се користат во Шведска, односно се потребни само за патување во странство.

„Нашата најважна порака е дека постои значително поголем ризик од хоспитализација кај невакцинирани лица“, заклучи Тегмарк Висел.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Свет

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Read more

Индиската армијата по грешка убила цивили

Read more

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Read more

Силна ерупција на вулканот Семеру

Read more
 

Вести

Заев – Гаши: Има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада, не се потребни предвремени избори

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 276 новозаразени и 5 починати

Читај повеќе

Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

Читај повеќе

Казни за 179 пијани возачи на територијата на цела држава

Читај повеќе

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Читај повеќе

Стојановиќ: Пуштањето на ТЕЦ Неготино ќе ја чини државата помалку отколку увоз на електрична енергија

Читај повеќе

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство

Читај повеќе

Индиската армијата по грешка убила цивили

Читај повеќе

Утринска магла, а потоа облачно со повремен дожд и ветер

Читај повеќе