Шведска го повика Кулушевски, Македонија извиси

Откако во неколку наврати одбиваше да игра за Македонија, Дејан Кулушевски сега го чека деби настап за Шведска што според правилата на ФИФА ќе значи дека никогаш повеќе нема да може да игра за македонската репрезентација.

Уште еден Македонец ѝ даде корпа на Македонија. Од татко Македонец, мајка Македонка, но роден во Шведска, фудбалерот Дејан Кулушевски одбра да глуми викинг.

Селекторот на репрезентацијата на Шведска, Јане Андерсон, го повика „нашиот“ играч за претстојните квалификациски натпревари за пласман на ЕУРО 2020 кои Шведска ќе ги игра против Романија дома и Фарските Острови на гости.

Иако има само 19 години, Кулушевски одлично игра сезонава за Парма во Серија А. Нашиот селектор Игор Ангеловски пробуваше да го вметне во македонската репрезентација, но „Швеѓанецот“ упорно одбиваше да заигра реамо до рамо со Пандев, Несторовски, Елмас, Адеми, Димитриевски и останатите.

Доколку Кулушевски настапи и неполна минута на било кој од овие два квалификациски натпревари, според законите на ФИФА тоа ќе значи дека тој никогаш повеќе не ќе може да заигра за друга репрезентација, во случајов Македонија.

Кулушевски настапуваше за македонската репрезентација до 16 години, но потоа одлучи среќата да си ја бара во младинските категории кај Швеѓаните. Последиве година дена играше за нивната репрезентација до 21 година.

Пред две и пол недели, кога неговата Парма гостуваше кај Џеноа на Горан Пандев, тој дојде до нашиот капитен за да се поздрави. Очигледно никогаш нема да види како е да се игра крај играч од калибарот на Пандев, наместо тоа ќе игра крај Свенсони, Бергови, Олсони, Јансони и други викинзи.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Фудбал

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Read more

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе