Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Шведска испрати нуркачки брод на местото на минатонеделната експлозија на гасоводите Северен поток 1 и 2 во Балтичко Море за да го истражи инцидентот што го оневозможи транспортот на руски гас преку таа рута.

Европските власти се сомневаат дека експлозијата во близина на шведските и данските води е саботажа, што Москва набрзо се обиде да ја препише на Западот, посочувајќи дека САД имаат корист од тоа.

„Крајбрежната стража е одговорна за мисијата, но ние ги поддржуваме со единици. Ќе го именуваме само ХМС Белос, кој е спасувачка подморница и брод за нуркање“, изјави  портпаролот на шведската морнарица Џими Адамсон.

Шведската крајбрежна стража соопшти дека „Северен поток 1“ престанал да тече, но резултатите од прелетот сугерираат дека гасот сè уште тече од „Северен поток 2“ и излегува на површината во радиус од 30 метри.

Кремљ повторно обвини дека Западот е виновен за експлозијата, порачувајќи дека САД поради тоа би можеле да ја зголемат продажбата и цената на својот течен гас.

Вашингтон остро негира каква било вмешаност.

Европските земји се сомневаат во саботажа, но одбија да кажат кој стои зад тоа.

Северен поток 2, кој ги поврзува Русија и Германија, никогаш не бил оперативен. 

реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Свет

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Read more

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Read more

Нови мапи и сателитски снимки: Каде Русите копаат ровови за утврдување?

Read more

Германија очајна за странски работници, ја олеснува имиграцијата

Read more
 

Вести

Малолетничка од Аеродром со нож ја нападнала мајка си

Читај повеќе

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Читај повеќе

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци

Читај повеќе

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки

Читај повеќе

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Читај повеќе

Кривична за скопјанец, на полицајци лажно им се претставил како полициски службеник

Читај повеќе

Германскиот претседател Штајнмајер пречекан со највисоки државни и воени почести

Читај повеќе
  • play_arrow

Тунџев: Катастарските услуги поскапени за 25 до 30 проценти

Читај повеќе

Нови мапи и сателитски снимки: Каде Русите копаат ровови за утврдување?

Читај повеќе