Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Стокхолм, 24 мај 2020 (МИА) – Шведска минува низ епидемијата на коронавирус со најмалку рестриктивни мерки меѓу развиените земји, но во услови кога се очекува бројот на починати да надмине 4.000, стратегијата на земјата е цел на критики.

Анека Линде, претходничка на државниот епидемиолог Андерс Тегнел, изјави за британски Observer дека требало да се воведат построги ограничувања во претходната фаза на епидемијата.

Линде, која го предводеше одговорот на Шведска на пандемијата на свински грип и појавата на САРС од 2005 до 2013 година, досега го поддржуваше пристапот за борба против коронавирусот.

Сега, сепак, таа е првиот припадник на јавниот здравствен сектор што се дистанцира, велејќи дека се предомислила поради релативно големиот број смртни случаи во Шведска во однос на соседите Данска, Норвешка и Финска.

– Мислам дека ни требаше повеќе време да се подготвиме, ако се затворевме многу рано, можевме да обезбедиме сѐ што е потребно за да ги заштитиме ранливите категории, рече Линде.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Свет

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Вести

Правото на глас го оствариле 7.861 болни и немоќни, 234 лица во домови и 1.235 затвореници

Читај повеќе

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Читај повеќе

ССМ: 15 јули неработен ден за сите работници, ако се работи да се пријави во ДИТ и да се исплати надомест

Читај повеќе

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Читај повеќе

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Читај повеќе

ЦИВИЛ: Кршење на изборниот молк и други изборни нерегуларности

Читај повеќе

Кокино добива нови патоказни и информативни табли

Читај повеќе