УЕФА ЕУРО 2020

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

УЕФА ги откри имињата на судиите кои ќе судат на натпреварот помеѓу Австрија и Македонија в недела.

Андреас Екберг

Судиска тројка од Шведска е делегирана од страна на УЕФА да го води натпреварот на кој македонската репрезентација ќе дебитира на Европските првенства.

Се работи за 36-годишниот главен судија Ларс Кристиан Андреас Екберг со помошниците Мехмет Мохамед Џулум и Стефан Халберг.

Екберг, чиј правилен шведски изговор е Екбериј, е полицаец по професија, а како фудбалски судија се бави уште од кога имал 13 години. Професионален судија е од 2004 година. Во најдобрата шведска лига суди од 2009, а со знакот на ФИФА се стекнал во 2013.

Првиот помошник Џулум е 38-годишен роден во Турција, по мајка Либанец. Во Шведска имигрирал со фамилијата кога имал 5 години. На 16 години почнал да суди и тоа како професија со цел да заработи пари бидејќи има 8 браќа и сестри.

Мехмет Џулум

Халберг (правилен шведски изговор Халбериј) има 39 години и неговара вистинска професија е менаџер во фирма. Почнал да суди на 15 години, а со знакот на ФИФА од 2013 година.

Стефан Халберг

Четврти судија ќе биде Сергеј Геннадјевич Карасјов кој со знакот на ФИФА е од 2010 година. По професија е адвокат и тој всушност е еден од главните судии на првенството, кои на некои натпревари ќе ја вршат улогата на четврти судии.

Сергеј Карасјов

Во ВАР собата во Швајцарија ќе бидат сместени Германецот Бастиан Данкерт со помошниците Англичанецот Крис Кавано и Французите Бенжаман Паж и Жером Бризар.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Фудбал

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Како се сака националниот тим!

Read more

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе