Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Шведските Курди стравуваат дека ќе станат пион во преговорите за амбициите на Стокхолм да се приклучи на НАТО, доколку Западот направи отстапки и ја добие поддршката на Турција за членството на Шведска во воената алијанса.

Шведска и Финска аплицираа за членство во НАТО како одговор на руската инвазија на Украина, а шефовите на држави и влади на НАТО срдечно ги поздравија нивните кандидатури како „историски момент“.

Но, на нивното членство се спротивставува Турција, која е лута поради нивната поддршка за курдските милитанти и ембаргото за оружје на Турција поради упадот во Сирија во 2019 година.

„Не сакаме Курдите да се најдат на преговарачка маса“, рече Шијар Али, скандинавски претставник на претежно курдските региони во северна Сирија.

На нордиските земји им е потребна поддршка од сите 30 членки за влез во НАТО.

„Шведска беше трн во око на Турција“

Шведската курдска дијаспора од 100.000 луѓе и поддршката на Стокхолм за курдските права долго време беа точки на расправа во односите со Анкара.

„Шведска ѝ беше трн во окото на Турција, критикувајќи ги турските прекршувања на човековите права; има силна курдска дијаспора во Шведска чии делови сочувствуваат со PKK“, рече Пол Левин, директор на Институтот за турски студии на Универзитетот во Стокхолм.

PKK (Работничка партија на Курдистан) води немири во Турција од 1984 година, при што загинаа повеќе од 40.000 луѓе.

Истовремено со нордиските преговори за членство во НАТО, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се закани со нов упад во северна Сирија за да ги врати градовите што ги држат сириските демократски сили предводени од Курдите, поддржани од Вашингтон.

Курдската милиција YPG е клучен дел од сириските демократски сили кои контролираат големи делови од северна Сирија, а Вашингтон ги смета за важен сојузник против Исламската држава.

Турција бесна

Анкара ги смета за продолжување на милитантите на PKK и ги прогласи за терористичка група. Турција е лута и на американската, француската и германската поддршка за YPG. Шведската влада и амбасадата на Анкара во Стокхолм одбија да ги коментираат тековните разговори со Турција. НАТО соопшти дека загриженоста на Турција за нејзината безбедност е легитимна.

Шведската влада го преживеа гласањето за недоверба во јуни со помош на поранешен курдски борец кој бараше континуирана поддршка за Курдите, што дополнително ја налути Анкара. Исполнувањето на барањата на Турција, кои сè уште не се јасни, ќе ја наруши репутацијата на Шведска и може да ја комплицира борбата против Исламската држава.

„Се плашиме дека Курдите ќе станат жртви на политиката“, предупреди Ахмед Карамус, шведски копретседавач на Курдистанскиот национален конгрес, курдска чадор група.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Свет

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Read more

МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Read more

Работници од окупираната нуклеарна централа: Русите нè држат на нишан

Read more

Два воза на смртта се судрија во Леголанд во Германија, повредени 34 лица

Read more
 

Вести

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Читај повеќе

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе