Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Најдобрата тенисерка на светот, Ига Швјонтек, откри што значи за неа серија од 37 победи во првиот дел од сезоната и освоените 6 титули.

– Знам дека многумина освоија уште повеќе, но горда сум на она што го постигнав во првата половина од сезоната. Се надевам дека ова ќе ми помогне послободно да го играм вториот, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам. Од друга страна, успехот може да додаде притисок. Затоа, се трудам да не размислувам за она што се случило во минатото, туку да се подготвам за она што претстои. Нема да се фокусирам само на победа, победа, победа. Затоа што сè уште сакам да го подобрам мојот тенис. По Ролан Гарос и Вимблдон имав време и за одмор и за тренинзи, изјави Швјонтек.

Вечерва од 19 часот, Швјонтек игра со Ајла Томљановиќ од Австралија на ВТА турнирот во Торонто, Канада.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Тенис

Бартоли: Ѓоковиќ да беше Американец ќе имаше споменик во секој град

Read more

Сведоштво на француска тенисерка: Тренерот ме силуваше 400 пати за две години

Read more

Новак: Не ми недостасуваат Надал и Федерер

Read more

Шок во светот на тенисот: Донеодамна најдобрата тенисерка суспендирана 4 години

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе