Siemens отпушта 6.900 вработени, синдикатот бара разговор со раководството

Германскиот индустриски гигант Siemens покажа спремност за разговори со синдикатот на вработените, откако претходно најави дека планира да отпушти околу 6.900 луѓе од персоналот.

„Се надевам дека синдикатот ќе пронајде начин да го претвори протестот во дијалог, за да може да постигнеме рамнотежа помеѓу интересите на двете страни“, рече шефот на кадровската служба во Siemens, Јанина Кугел.

Таа истакна дека постојат неколку начини на кои Siemens може да го намали персоналот без присилни отпуштања, вклучувајќи спогодбен раскин на договорот, обука и заминување во предвремена пензија.

Околу половина од најавените отпуштања треба да се случат во Германија, каде компанијата планира да ги затвори своите фабрики во Герлиц и Лајпциг. Покрај нив, најави за отпуштања постојат и за Ерфурт и Берлин.

Најголемиот работнички синдикат IG Metall ги нарече плановите за реструктуирање на компанијата „голем напад над работниците“.

Досега не се случија состаноци и средби помеѓу раководството на Siemens и синдикатот, но се очекува тие да се случат во текот на наредната недела.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Бизнис

Германците ги бива за сѐ – сега се и најинвентивна нација

Read more

Илон Маск за еден ден „осиромаши“ за 14 милијарди долари

Read more

Цените на нафтата скокнаа во првата недела од 2021 година

Read more

Во 2020 година исплатени 10,6 милиони евра државна помош за странски инвестиции

Read more
 

Вести

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Читај повеќе

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Читај повеќе

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Читај повеќе

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Читај повеќе

Без струја утре делови од Карпош, Чаир, Драчево и Долно Соње, без вода населбата Усје

Читај повеќе

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Читај повеќе

Приведени две лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Нови 356 случаи, 15 починати и 587 оздравени

Читај повеќе

Фетаи не отстапи од обвинението за тероризам на завршниот збор за случајот „Монструм

Читај повеќе