Siemens отпушта 6.900 вработени, синдикатот бара разговор со раководството

Германскиот индустриски гигант Siemens покажа спремност за разговори со синдикатот на вработените, откако претходно најави дека планира да отпушти околу 6.900 луѓе од персоналот.

„Се надевам дека синдикатот ќе пронајде начин да го претвори протестот во дијалог, за да може да постигнеме рамнотежа помеѓу интересите на двете страни“, рече шефот на кадровската служба во Siemens, Јанина Кугел.

Таа истакна дека постојат неколку начини на кои Siemens може да го намали персоналот без присилни отпуштања, вклучувајќи спогодбен раскин на договорот, обука и заминување во предвремена пензија.

Околу половина од најавените отпуштања треба да се случат во Германија, каде компанијата планира да ги затвори своите фабрики во Герлиц и Лајпциг. Покрај нив, најави за отпуштања постојат и за Ерфурт и Берлин.

Најголемиот работнички синдикат IG Metall ги нарече плановите за реструктуирање на компанијата „голем напад над работниците“.

Досега не се случија состаноци и средби помеѓу раководството на Siemens и синдикатот, но се очекува тие да се случат во текот на наредната недела.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Read more

Бизнис

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Read more

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Read more

Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Read more

Вести

На 392 лица им се издадени решенија за изолација во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Вухан го заврши масовното тестирање на 11 милиони жители

Читај повеќе

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Читај повеќе

Италија од денеска ги отвора границите, засилените мерки остануваат

Читај повеќе

Словенија распореди уште илјада полицајци на границата со Хрватска поради мигрантите

Читај повеќе

Во Италија продолжува да се намалува бројот на смртни случаи од COVID-19

Читај повеќе

Османи: Треба да се бориме против лажните вести за граѓаните да сфатат дека вирусот постои

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Трамп го засилува притисокот врз гувернерите за сузбивање на немирите со Националната гарда

Читај повеќе

До утре ќе се знае дали ќе има нови рестриктивни мерки против COVID-19

Читај повеќе