Siemens отвора 10.000 нови работни места

Siemens најави планови за одвојување и проширување на својот енергетски бизнис, додека истовремено ќе отвори 10.000 нови работни места во дигиталните индустрии и смарт инфраструктура.

Германскиот конгломерат се најде под засилен притисок изминативе години, откако нарачките за неговите производи од секторот за генерирање и пренос на енергија беа погодени од глобалното пренасочување на чиста и обновлива енергија.

Во соопштението од Siemens објавено вчера, гигантот вели дека од септември, 2020 година, бизнисот за природен гас и струја ќе биде одвоен. Siemens исто така ќе го припои својот дел од 59% во компанијата за обновлива енергија SGRE кон новоформираниот бизнис.

Компанијата вели дека ќе направи солидни инвестиции во области како електрична мобилност, смарт згради и складирање енергија, со што ќе се отворат околу 20.500 нови работни места ширум светот.

Со оглед на тоа дека се кратат работни места во други сегменти, бројот на нови работни позиции всушност ќе изнесува 10.000, според планот на компанијата да ги намали трошоците за 2,2 милијарди евра до 2023 година.

Заклучно со крајот на 2018 година, во Siemens беа вработени 379.000 работници ширум светот.

Се очекува денеска Siemens да го објави извештајот за кварталната заработка. Досега годинава вредноста на акциите на компанијата е зголемена за 5%.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Бизнис

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Read more

Корона-кризата не ѝ може ништо на Alibaba – отвора паметна фабрика во Кина

Read more

Авиосообраќајот во Европа ќе биде многу потешко погоден од корона-кризата отколку што мислевме

Read more

Вести

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Читај повеќе

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Читај повеќе

Во Струмица пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете

Читај повеќе

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Читај повеќе

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Читај повеќе

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри

Читај повеќе