Siemens отвора 10.000 нови работни места

Siemens најави планови за одвојување и проширување на својот енергетски бизнис, додека истовремено ќе отвори 10.000 нови работни места во дигиталните индустрии и смарт инфраструктура.

Германскиот конгломерат се најде под засилен притисок изминативе години, откако нарачките за неговите производи од секторот за генерирање и пренос на енергија беа погодени од глобалното пренасочување на чиста и обновлива енергија.

Во соопштението од Siemens објавено вчера, гигантот вели дека од септември, 2020 година, бизнисот за природен гас и струја ќе биде одвоен. Siemens исто така ќе го припои својот дел од 59% во компанијата за обновлива енергија SGRE кон новоформираниот бизнис.

Компанијата вели дека ќе направи солидни инвестиции во области како електрична мобилност, смарт згради и складирање енергија, со што ќе се отворат околу 20.500 нови работни места ширум светот.

Со оглед на тоа дека се кратат работни места во други сегменти, бројот на нови работни позиции всушност ќе изнесува 10.000, според планот на компанијата да ги намали трошоците за 2,2 милијарди евра до 2023 година.

Заклучно со крајот на 2018 година, во Siemens беа вработени 379.000 работници ширум светот.

Се очекува денеска Siemens да го објави извештајот за кварталната заработка. Досега годинава вредноста на акциите на компанијата е зголемена за 5%.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Бизнис

Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Read more

Airbus укинува 15.000 работни места

Read more

Amazon ќе им даде бонус од 500 милиони долари на вработените

Read more

Wizz Air на 1 и 2 јули ги отвора аеродромите во Скопје и Охрид

Read more

Вести

До средината на следната недела локално невреме со дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Ќе се прави скрининг на новинари и медиумски работници за COVID-19

Читај повеќе

Кривична пријава за скопјанец кој во камион превезувал 26 мигранти

Читај повеќе

МЗ бара итна истрага за маските со лажни сертификати за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Опожарено возило во сопственост на Владата

Читај повеќе

Заразените со COVID-19 во Хрватска нема да гласаат на изборите

Читај повеќе

Затвореник во КПУ „Идризово“ позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Најдобрите студенти ќе се вработуваат во државни институции, ветува Мисајловски

Читај повеќе

Нови 173 случаи со COVID-19, 15 починати

Читај повеќе