Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Ако ви отекуваат зглобовите без причина, имате модринки по телото, грчеви, уморни сте и ноктите ви се кршливи, запрашајте се дали се храните правилно.

Ако страдате од еден од овие симптоми, проблемот може да биде што не внесувате доволно протеини во вашето тело.

Месо и јајца

Дури и ако не јадете слатки и грицки, а вашата исхрана е богата со овошје и зеленчук, тоа не значи дека тоа е најздравиот начин на живот. Месото и јајцата се познати како најголем извор на протеини, но ако сте вегетаријанец или веган, тоа не значи дека не можете да вклучите протеини во вашата исхрана. Многу други намирници содржат доволно количество на протеини кои му се потребни на вашето тело.

Протеините се составени од амино киселини кои често се опишуваат како „блокови на животот“. Иако има илјадници аминокиселини, на нашето тело му се потребни само 22. Телото произведува 13 од нив, а останатите 9 треба да се внесат преку храна или пијалак. Многу е важно да консумирате храна која е богата со овие амино киселини.

Богати извори

Затоа не избегнувајте храна како пилешко, мисирка или говедско месо, јајца, риба и млеко. Вегетаријанците дефинитивно треба да вклучат тофу и друга храна од соја, која е богат извор на протеини, но и мешунки како грашокот.

Протеините се наоѓаат и во млекото од соја, јаткастите плодови, наутот, леќата, спанаќот и путерот од кикирики.

Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Здравје

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Вакцините против коронавирус не влијаат на плодноста

Read more

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе