УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Филип Здравески
/ 04.08.2020 / 10:37

Македонскиот претставник во Лигата на шампионите ќе стартува од позиција на неносител, односно ќе добие условно кажано посилен противник.

После 22 години, односно по летото 1998 година Силекс повторно ќе учествува во Лигата на шампионите. И тоа не како шампион на Македонија, туку поради склоп на околности. Имено, првенството 2019/20 во македонската Прва лига се прекина поради пандемијата со коронавирусот, не заврши, а ниту се прогласи шампион (иако некои неточно тврдат дека Вардар е шампион). Со одлука на ФФМ, учесниците во европските купови беа одредени согласно пласманот на табелата во моментот на прекин, според кој Силекс требаше да игра во Лига Европа. Но, првопласираниот Вардар поради огромните финансиски долгови не успеа да обезбеди УЕФА лиценца, па местото во Лигата на шампионите отиде кај второпласираниот Силекс.

Жрепката в недела во Нион на Силекс ќе му го донесе противникот со кој ќе се бори за изненадување. Според коефициентите на УЕФА, кратовци ќе играат против еден од следниве тимови:

Селтик (Шкотска)
Астана (Казахстан)
Лудогорец (Бугарија)
Црвена звезда (Србија)
Карабаг (Азербејџан)
Легија (Полска)
Макаби Тел-Авив (Израел)
Молде (Норвешка)
Шериф (Молдавија)
Клуж (Романија)
Ференцварош (Унгарија)
Дундалк (Ирска)
Слован (Словачка)
Судува (Литванија)
Омонија (Кипар)
Сарајево (Босна и Херцеговина)
Динамо (Грузија)

Доколку Лион и Наполи во актуелната сезона која ќе се доигра месецов бидат елиминирани во осминафиналето, можно е да дојде до промени со кои Омонија и Црвена звезда ќе го скокнат првото коло и ќе почнат од вгорото. Во тој случај, можен противник на Силекс ќе стане и луксембуршкиот претставник Фола.

Ова ќе биде трето учество на Силекс во Лигата на шампионите, а претходно во двата обида се соочи со брза елиминација уште во првото коло. Првиот пат во 1997 година беше елиминиран од израелски Бејтар со победа 1:0 и пораз 0:3 во Ерусалим, а наредната сезона одигра 0:0 со белгиски Бриж и потоа загуби 1:2 на гости. Интересно, тогаш Силекс своите натпревари ги играше на својот стадион во Кратово, но сега, 22 години подоцна, согласно модерните правила на УЕФА за стадионите, кратовци можат да играат единствено на „Тоше Проески“ арената во Скопје, единствен стадион во државава кој ги исполнува УЕФА критериумите.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Фудбал

Денеска сите очи вперени кон Женева: Жрепка за Лига на шампиони

Read more

Милер е најтрофејниот Германец во историјата на фудбалот

Read more

Зошто системот на позајмици на Челси функционира?

Read more

Баерн по осми пат го освои германскиот Суперкуп

Read more

Спорт

Денеска сите очи вперени кон Женева: Жрепка за Лига на шампиони

Читај повеќе

Милер е најтрофејниот Германец во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто системот на позајмици на Челси функционира?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нокаут за Мајами, Лејкерс доминираа на паркетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн по осми пат го освои германскиот Суперкуп

Читај повеќе

Вимблдон ќе се одржи во 2021 година без гледачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер во голеада го совлада Беневенто

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите голови од Ла Лига во септември од 2006 до 2020 година

Читај повеќе

Првиот тест на Елмас е негативен

Читај повеќе