КУП НА МАКЕДОНИЈА 2020/21

Силекс против Академија Пандев во финалето од фудбалскиот куп

Филип Здравески
/ 07.04.2021 / 15:10

За пехарот на 29-тото издание на Купот на Македонија во фудбал ќе се борат екипите на Силекс против Академија Пандев кои успеаја да ги елиминираат своите противници.

Кратовчани денеска гостуваа кај Струга против истоимената екипа каде со еден гол успеаја да слават победа и пласман во финалето.

Одлучувачкиот погодок беше дело на Каракамишев кој со глава се нурна по нафрлувањето на Денис Ристов на втората статива и ја затресе мрежата на немоќниот Раиф Мирселоски на осум минути пред крајот.

Стадион „Градска Плажа“ во Струга
Струга - Силекс 0:1 (0:0)
Стрелци: 82' Ристе Каракамишев
Црвен картон: 85' Абдулхади Јахја (Ст)
Главен судија: Крумислав Ѓоргиев (Штип)

Вчера се одигра првото полуфинале во кое се сретнаа последните финалисти, оние од 2019 година, Академија Пандев и Македонија ЃП. За потсетување, ланската сезона се прекина пред да се одиграат полуфиналните натпревари, па немаше ниту победник, ниту пак финалисти.

Струмичани поведоа во 14. минута преку Ферати, но „Лавовите“ во 30-тата израмнија преку зимското засилување од второлигашот Скопје, Ајрулаху. Потоа пех за гостите откако Ферати беше исклучен поради втор жолт картон, но домашните не ја искористија предноста, примија гол од пенал, а потоа ги израмнија силите на теренот бидејќи Китановски исто така собра два жолти.

Длабоко во судиското надополнување со својот втор гол од белата точка Радески го завери пласманот во финалето.

Стадион „Ѓорче Петров“ во Скопје
Македонија ЃП - Академија Пандев 1:3 (1:1)
30' Изет Ајрулаху - 14' Бесник Ферати, 55', 90'+5 Марјан Радески
Црвен картон: 60' Томе Китановски (М), 34' Бесник Ферати (АП)
Главен судија: Јован Качевски (Струга)

За Силекс ова ќе биде четврто финале, но прво по 1997 година. Кратовчани имаат два пехара (1994 и 1997) и еден пораз (1995). А, пак, за Академија Пандев е само второ финале во својата кратка историја. Прв пат играа во 2019 кога и го зграпчија пехарот по победата на пенали против Македонија ЃП.

Финалето треба да се игра на 19 мај, а на кој стадион, тоа допрва ФФМ треба да одлучи.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Read more
 

Спорт

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе

Пеце Суперхикс: Никој не е избришан од химната за ЕУРО

Читај повеќе