УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Филип Здравески
/ 09.08.2020 / 13:37

Македонскиот претставник Силекс за противник во 1. квалификациско коло од новата сезона во Лигата на шампионите го доби азербејџански Карабаг.

Моментот кога беше извлечен Силекс

Исто како и со македонското првенство, и азербејџанското не се доигра како резултат на пандемијата со коронавирусот. Но, Асоцијацијата на фудбалските федерации на Азерјџан, за разлика од ФФМ, го прогласи првопласираниот тим за шампион и воедно учесник во квалификациите за Лигата на шампиони.

Така, екипата на Карабаг седми пат по ред е шампион на својата земја, или вкупно 8, а денеска жрепката во Нион одлучи токму овој тим да биде противник на нашиот Силекс во 1. коло од квалификациите за новата сезона на Лигата на шампиони.

Со оглед на згуснатиот календар и пандемијата која сè уште трае, нема да се игра по стандардниот систем дома-гости туку ќе се игра еден натпревар, а жрепката одлучи домаќин да биде Карабаг. Натпреварот ќе се игра на 18-ти или 19-ти овој месец со тоа што доколку во регуларните 90 минути нема победник ќе се играат продолженија од двапати по 15 минути, а потоа и пенали доколку сè уште е нерешено. Во зависност од ситуацијата со вирусот во Азербејџан, УЕФА може да одлучи натпреварот да се одигра на неутрален терен.

Силекс се здоби со право да ја претставува Македонија во Лигата на шампионите на местото на првопласираниот Вардар кој не доби УЕФА лиценца.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Фудбал

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Read more

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Read more

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Read more

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе