Регион

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Дебарско

29. јануари 2020 - 7:51 | МИА

Два силни потреса се регистрирани вечерва во Албанија.

Првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 21:15 часот со епицентар кај местото Хамале, кај Драч, на длабочна од 10 километри. Веднаш по првиот беше почувствуван вториот потрес.

Според Top channel, жителите на Драч и покрај обилниот дожд се надвор од нивните домови.

Земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 21 часот и 15 минути е почувствуван во западна Македонија, особено во Дебар и околината, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Коментирај