Силен земјотрес почувствуван утрово во Скопје

Силен земјотрес се почувствува утринава нешто пред седум часот во Скопје, при што дел од скопјани истрчаа надвор од своите куќи и станови.

Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот е 5 километри североисточно од Скопје со епицентри на 2 километра под земјината површина и интензитет од 3,9 степени според Рихтеровата скала.

Според порталот earthquakenewstoday.com во ажирираните податоци на американскиот геофозички институт USGS земјотресот бил со магнитуда од 4,4 по Рихтер, во 6,58 часот по локално време, на два километра северозападна од Арачиново, или 11 од Скопје.

Според околните станици во неделата утрото во 4,58 часот, бил почувствуван уште еден земјотрес од 3,9 степени според Рихтер, со епицентар во пограничниот регион меѓу Косово, Србија и Македонија, на длабочина од 10 километри.

Ова е четврти земјотрес кој последнивa година а е регистриран на територијата на Македонија со магнитуда поголема од 3,0. Земјотресите со магнитуди 4 и 5 се чувствуваат особено во повисоките објекти, но можат ретко да предизвикаат помали оштетувања. Во светот годишно се регистрираат околу 13.000 потреси со овој интензитет.

 

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Македонија

Нови 115 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Read more

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фармер до 35-годишна возраст

Read more

Помалку часови, помали паралелки – ГДУ предлага образование по германски модел

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Вести

Од утре забранет влез во Грција за српски државјани

Читај повеќе

Нови 115 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Читај повеќе

Корона-кризата не ги исплаши Хрватите – излезноста на изборите речиси како во 2016 година

Читај повеќе

Кање Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Читај повеќе

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фармер до 35-годишна возраст

Читај повеќе

Србија на штрек: Вчера 325 нови случаи, денеска се очекува подобрување

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најмалку 20 загинати во поплави и лизгање на земјиштето во Јапонија

Читај повеќе

Помалку часови, помали паралелки – ГДУ предлага образование по германски модел

Читај повеќе