Силна бура ја погоди Австралија

МИА/КАЈГАНА
/ 25.05.2020 / 16:27

Околу 65.000 домаќинства и компании останаа без електрична енергија од силното невреме што го погоди западниот брег на Австралија веќе втор ден по ред. Засега нема извештаи за повредени.

Џон Брумол, официјален претставник на Одделот за противпожарни и итни случаи на австралиската држава Западна Австралија, рече дека бура од ваков вид се случува еднаш во десет години.

Бурата погоди област од 1.200 километри на западниот брег на Австралија од Карнарвон до Кејп Луин, вклучувајќи го и главниот град на австралиската држава Перт, со налети на ветрот од над 90 километри на час во текот на ноќта, изјави првиот човек на Бирото за метеорологија, Нил Бенет.

Брзината на ветерот достигна 132 километри на час на Кејп Луин, што е најсилната брзина забележана во мај уште од 2005 година.

Обилните дождови го погодија крајбрежјето, а дождот и брановите високи осум метри предизвикаа поплави на брегот, рече Бенет. Бурата се движеше по должината на брегот, вклучително и областа околу Перт, но особено го погоди југозападниот дел на државата Западна Австралија. 

Околу 65.000 домаќинства и фирми останаа без електрична енергија среде невремето, но во меѓувреме, за многумина е воспоставено снабдување, додека 24.000 домаќинства сè уште немаат електрична енергија, рече премиерот на Западна Австралија, Марк Мекгуан.

Западна Австралија е една од најголемите држави или провинции во светот. Американската држава Алјаска опфаќа помалку од две третини од копнената површина на таа австралиска држава. 

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Историско зголемување на платите на француските здравствени работници

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Читај повеќе

ССМ: 15 јули неработен ден за сите работници, ако се работи да се пријави во ДИТ и да се исплати надомест

Читај повеќе

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Читај повеќе

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Читај повеќе

ЦИВИЛ: Кршење на изборниот молк и други изборни нерегуларности

Читај повеќе

Кокино добива нови патоказни и информативни табли

Читај повеќе

Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Читај повеќе

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Читај повеќе