Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

МИА/КАЈГАНА
/ 04.08.2020 / 20:42

Најмалку 10 луѓе загинаа, а голем број се повредени во силна експлозија што денеска се случи во Бејрут.

Експлозијата предизвика уривање на терасите на зградите, кршење на прозорците и друга материјална штета и предизвика огромен облак прашина и чад.

URL

Според либанската државна новинска агенција ННА, експлозијата се случила во градското пристаниште, каде се сместени магацини со експлозив.

Remote video URL

Според неименувани безбедносни извори, експлозијата се случила во магацин за хемиски супстанции.

Претходно, дел од локалните медиуми објавија дека инцидентот се случил каде се сместени магацините за петарди.

Сѐ уште не е позната причината за експлозијата ниту каков вид на експлозив бил складиран во магацините.

Според либанската телевизија LBCI, хоспитализирани се над 500 луѓе, а десетици лица ќе бидат оперирани.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Свет

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Read more

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Read more

Вести

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Читај повеќе

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Читај повеќе

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Читај повеќе

Заев: Гоце Делчев не може да нѐ двои, тој дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Читај повеќе

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Читај повеќе

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Читај повеќе