Силувана и убиена бугарска истражувачка новинарка

Бугарската новинарка Викторија Маринова е силувана и убиена во градот Русе во северна Бугарија, јавија вчера локалните медиуми.

Новинарката Викторија Маринова (30) била пронајдена во парк, а полициските сили објавија дека мртвото тело имало траги од удари на главата, како и знаци кои укажувале на задушување.

Маринова била и уредник на бугарската телевизија ТВН и известувала за наводна корупција поврзана со фондови на Европската унија.

Полицијата тврди дека нема докази дека убиството е поврзано со нејзината работа, но дека во текот на истрагата ќе бидат земени предвид сите траги и докази. Нејзиниот мобилен телефон, клучевите од автомобилот и дел од нејзините алишта беа исчезнати.

Организации за борба против корупција и членови на ЕП повикаа на целосна истрага за нејзината смрт.

реклама

Мурињо го одржа зборот: Се сликаше со македонскиот новинар

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Зошто не можеме да се ослободиме од наслагите од долниот дел на стомакот?

Read more

Регион

Околу 60% од Словенците ќе се вакцинираат против COVID-19

Read more

Загреб може да го снајде земјотрес 30 пати посилен од оној во март

Read more

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Read more

Во грчкиот Парламент доставени 3 договори со Северна Македонија, Ципрас очекува 158 „извини“ од пратениците на НД

Read more

Вести

Северна Кореја уби и спали јужнокорејски службеник

Читај повеќе

Фетаи ја ослободи Рангелова од обвинението за „Насилство во Општина Центар”

Читај повеќе

Поведена истрага против скопјанка за поседување хероин

Читај повеќе

Кривична за фалсификување дозвола за движење за време на „полициски час“

Читај повеќе
  • filter

„Пајакот“ синоќа правеше чистка на пешачката зона на кеј „13 Ноември“

Читај повеќе

Утре без струја делови од општините Аеродром, Карпош и Ѓорче Петров

Читај повеќе

Околу 60% од Словенците ќе се вакцинираат против COVID-19

Читај повеќе

COVID-19 е најважен предизвик за државата во следните месеци

Читај повеќе

Гоце Делчев е македонски револуционер, но и Бугарите го чествуваат, порача државниот врв

Читај повеќе