ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Силва: Уште не можам да прифатам дека загубивме од Хрватска

Тиаго Силва не може да се помири со фактот дека Бразил по изведувањето пенали беше елиминиран од Хрватска во четвртфиналето на Светското првенство во Катар.

Капитенот на бразилската репрезентација на Instagram напиша долга објава за нивниот настап на турнирот на кој беа првиот фаворит за освојување на светската титула.

„Немам поим колку пати размислував и се обидов да напишам нешто за она што го доживеавме на Светското првенство. Сè уште не можам да прифатам или да разберам како бевме елиминирани. Најпрво му благодарам на Бога, на моето семејство, на мојата сопруга, на децата, тимот од професионалци кои се со мене секој ден, тренираат и ми помагаат да живеам и да го остварам мојот сон да продолжам да играм на високо ниво.

Мојот детски сон да станам фудбалер и неговото остварување секогаш ќе ми носи радост, а верувам дека е исто и за оние кои ме сакаат и што го работам. Секогаш играме размислувајќи за победи и титули, но и губењето е дел од фудбалот“, напиша 38-годишниот одбранбен играч на Бразил и Челси.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Thiago Silva (@thiagosilva)

„Срцето ми крвари“

Да потсетиме, регуларниот дел од натпреварот Хрватска - Бразил заврши 0:0. Нејмар ги доведе Бразилците во водство во судиското надополнување на првото продолжение, но Бруно Петковиќ израмни во 117-та минута. Сите хрватски изведувачи на пенали беа прецизни, додека Родриго и Маркињос промашија за противничкиот тим.

„Срцето ми крвари од интервјуто по мечот со Хрватска, но убеден сум дека турнирот го одработивме достоинствено. Сите ние, играчите и персоналот. Можеби немам право да жалам долго време затоа што и во моите најдобри детски соништа никогаш не мислев дека ќе дојдам до овој момент, ќе играм на четири светски првенства и ќе го носам и бранам најтешкиот дрес на светот.

Не можам да замислам поголема гордост од оваа. Тоа е и секогаш ќе биде мојата најголема гордост. Исто така, благодарност до навивачите кои беа таму, како и до оние во Бразил кои цело време не бодреа.

Продолжете да ја поддржувате и верувам во бразилската репрезентација, која останува во моето срце и има повеќе од посебно место во мојот живот“, заклучи Силва, за кого ова беше последно Светско првенство и кој одигра 117 натпревари за националниот тим, погодувајќи три гола.

реклама

Фудбал

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Read more

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more
 

Спорт

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе