Симеоне: Не е можно, Диего не може да умре

Диего Симеоне е сѐ уште во неверување дека повеќе го нема неговиот поранешен соиграч и добар пријател.

Симеоне и Марадона на Мундијалот во САД 1994

Како и цела Аргентина, во неверување се и фудбалските пријатели на Марадона. Еден таков е стратегот на мадридски Атлетико, Диего Симеоне.

„Тешко е. Кога ќе ти се јават и ќе ти кажат дека починал Диего, си велиш 'Диего не може да умре'“, вели Симеоне.

„Заминува легенда, Аргентинец кој целиот својот бунт на борба помеѓу неговите позитивни и негативни страни ги претвори во одење само напред. Само со гледање како игра можеше човек да се возбуди за фудбалот“.

Симеоне и Марадона играа заедно во Севиља во сезоната 1992/93 кога помладиот тогаш пристигна, а постариот наредното лето замина во татковината. Играа заедно и во репрезентацијата на Аргентина за која настапија на Мундијалот 1994 во САД.

Симеоне и Марадона во дресот на Севиља

„Во моментот кога ќе ти кажат за неговата ситуација, си велиш: 'Не е можно, тој секогаш се враќа'. Овој пат не може да се врати, но тој секогаш ќе биде со нас, особено со Аргентинците, тој е легенда и ни предизвикува еден куп тага и празнина - не е можно“.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Читај повеќе

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Читај повеќе
  • play_arrow

Харден испиша историја во НБА лигата на дебито за Бруклин

Читај повеќе

Втор висок пораз на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Читај повеќе

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе