КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕХФ ЕУРО 2020 ЗА ЖЕНИ

Симевски повика 25 ракометарки за претстојните квалификации

Подготовките за квалификациските натпревари против Шведска, Чешка и Португалија репрезентацијата на Македонија ќе ги почне со проширен список од 25 ракометарки.

Квалификациите на ЕУРО 2020 ги отвораме на 26 месецов со гостувањето кај силната Шведска, додека два дена подоцна во Скопје ни гостува Чешка. Натпреварите од групата 5 потоа продолжуваат на пролет кога гостуваме во Португалија.

Селекторот Симе Симовски подготовските ќе ги почне со 25 ракометарки од кои половина се интернационалки. Потоа ќе одлучи на кои ќе смета за воведните двa натпревара.

Матеја Серафимовска - Славија, Чешка
Наташа Антиќ - Скара, Шведска
Драгана Петковска - СендерјискЕ, Данска
Јована Саздовска - Тирингер, Германија
Симона Николовска - Лудвигсбург, Германија
Сара Ристовска - Крим, Словенија
Наташа Нолевска - Ринкебин, Данска
Елена Ливриниќ - Данубиус, Романија
Ангела Јанкуловска - Куманово
Андреа Седлоска - Вардар
Леонида Гичевска - Куманово
Симона Стојановска - Наиса, Србија
Александра Боризовска - Куманово
Јана Калајџиевска - Металург
Елена Ѓорѓијевска - Крајова, Романија
Јована Кипријановска - Куманово
Ивана Гакидова - Стела, Франција
Марија Николиќ - ПАОК, Грција
Ивана Џатевска - Вардар
Марија Тасњевска - Металург
Тамара Ивановска - Куманово
Мила Трајковиќ - Куманово
Мила Ѓорѓиевска - Металург
Мирјана Петковска - Металург
Јоцана Мицевски - Нис, Франција

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Ракомет

Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

Read more

Дибиров и следната сезона ќе игра за Вардар

Read more

Ракометното првенство нема да се доигра, познато кои екипи ќе играат во Европа

Read more

Пелистер се засили со хрватскиот репрезентативец Мандалиниќ

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фенербахче е заинтересиран за Тијаго Силва

Читај повеќе
  • filter

Верона го претстави новото лого

Читај повеќе
  • play_arrow

Тестовите не лажат: Роналдо се врати помоќен од изолација

Читај повеќе

Ричардо сака подиум пред да се раздели со Рено

Читај повеќе

ДФБ ќе ги истражува пораките со поддршка за протестите во САД

Читај повеќе

Федерер и Кербер на турнир на трева во Берлин

Читај повеќе
  • play_arrow

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Читај повеќе

Серија А почнува со Торино - Парма?

Читај повеќе

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Читај повеќе