„The Simpsons“ ја предвидоа кризата меѓу Украина и Русија, сметаат твитерџиите

По нападот на рускиот претседател Владимир Путин врз Украина, твитерџиите масовно споделуваат сцена од „The Simpsons“, прикажана во 1998 година.

Авторите на серијата во една епизода го прикажале враќањето на Советскиот Сојуз и повторното појавување на Студената војна.

Во видеото што се споделува е прикажано како Западот се обидува да пронајде решение за да запре војна.  Станува збор за епизода емитувана пред 24 години. Во тоа време претседател на Руската Федерација бил Борис Елцин.

URL

Епизодата го прикажува Хомер Симпсон како се придружува на морнарицата, Русија во Обединетите Нации го менува името во Советски Сојуз, има и марширање на војници, тенкови и повторно никнување на Берлинскиот ѕид.

Освен тоа, прикажано е и оживувањето на Владимир Илич Ленин. Ленин воскреснува и порачува дека „мора да го уништи капитализмот“.

„Дали „The Simpsons“ ја предвидоа кризата меѓу Украина и Русија?, „The Simpsons“ знаат се“, „Повторно го направија тоа“, коментираат твитерџиите.

URL

И претходно се има случено обожавателите по секој светски настан да споделат различни сџени од серијата која се емитува од 1989 година, тврдејќи дека е полна со „предвидувања“.

Сепак, поголема е веројатноста дека историјата често само се повторува.

Алузиите за Русија од оваа анимирана серија се однесуваат на тоа како Русија моментално се однесува кон Украина и Западот. Рускиот претседател Владимир Путин во овој случај е персонифициран во Ленин, додека некои сметаат дека Путин повеќе наликува на руски цар.

Причина што ги поистоветуваат Ленин и Путин е заклучокот на Путин дека распадот на Советскиот Сојуз е најголемата трагедија на 20 век. Оттука и заклучокот дека актуелниот руски претседател сака да ја направи Русија таква каква што била за време на Советскиот Сојуз.

URL
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Чек дис аут

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more

Иранска реклама од 70-тите

Read more

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Read more
 

Магазин

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе