Симптоми кои откриваат дека внесувате премногу шеќер во организмот

Шеќерот има многу калории, но тие немаат никаква прехранбена вредност. Иако го има во многу намирници, постои можност да го избегнете.

Преголемото внесување шеќер остава сериозни здравствени последици по здравјето, а дебелината е една од нив, пишува Bright Side.

Проверете дали имате некои од следните симптоми на претерано внесување шеќер во организмот.

1. Акни

Храната која содржи дополнителни шеќери предизвикува брз раст на инсулинот и започнува врзување на шеќерот на протеински молекули. Штом глукозата влезе во крвта започнуваат низа комплицирани физиолошки процеси кои на крајот може да предизвикаат воспаленија на кожата. Овој пораст на инсулинот може со текот на времето да ја зголеми активноста на лојните жлезди на кожата и да предизвика воспалителни процеси.

Тоа значи дека исхраната богата со шеќери носи дополнителен ризик од создавање на акни.

2. Проблеми со забите

Некои од штетните бактерии во устата можат да се хранат со шеќери. Така нивото на киселина која се прозиведува во устата може да се зголеми и да ја оштети глеѓта.

Кога тој заштитен надворешен слој ќе се трошо зголеменото ниво на киселина може да доведе до создавање кариес.

3. Болки во зглобовите и мускули

Ако постојат болки, трнења и отекување на нозете со појава на црвенило тоа може да биде една од последиците, оштетување на нервите.

4. Желба за слатко

Ако јадеме големи количини слатка храна високото ниво на шеќер во крвта спречува глукозата да влезе во клетките. Поради тоа телото нема енергија и постојано бара нешто слатко. По внесувањето на одредена доза шеќер се чувствува голем наплив на енергија, но брзо опаѓа. А, кога ќе падне личноста се чувствува исцрпено бидејќи таа доза нема прехранбена вредност и не може долго да го одржи чувството на ситост.

5. Надуеност

Истражувањата покажаа дека понекогаш шеќерот не се вари целосно во тенкото црево. Кога ќе дојде во дебелото црево може да ферментира и да доведе до гасови, грчеви и болна надуеност.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Еротски колаж

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Здравје

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе