Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Ракот на панкреас во повеќето случаи воопшто не е лесно да се препознае навреме бидејќи симптомите често може да останат незабележани.

Она што е особено загрижувачко е што овој вид на рак најчесто не ги покажува првите симптоми во раните фази, поради што самата дијагноза е многу посложена.

Како што објаснуваат лекарите, кај 80 до 90 проценти од пациентите, ракот на панкреасот се дијагностицира само во доцна фаза кога состојбата е веќе доста напредната.

И покрај овие екстремно мрачни статистики, постојат некои симптоми кои се јавуваат неколку месеци пред конечната дијагноза.

Еден од најчестите први симптоми на рак на панкреасот е абдоминалната болка. Имено, бројни студии покажуваат дека 25 отсто од пациентите имаат симптоми во горниот дел на стомакот и до шест месеци пред дијагнозата на рак на панкреасот. Покрај абдоминалната болка, симптомите кои се појавуваат неколку месеци пред дијагнозата вклучуваат дијареа, запек, надуеност и гадење.

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Здравје

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Read more

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе