Симптоми што укажуваат на алергија на млечни производи

Воопшто не е забавн да откриете осип на кожа или да трчате во веце откако ќе изедете вкусно јадење со сирење. Но, како да знаете дали се соочувате со симптоми на алергија на млечни производи, нетолеранција на лактоза или нешто сосема друго?

„Одговорот на нашиот имунолошки систем на алергените на храна, а особено на млечните производи, се манифестира во спектарот, така што не постои лесен начин да се категоризираат алергиите на млечни производи“, вели Тина Синдер, вонреден професор по педијатрија, алергологија и клиничка имунологија на Универзитетот Стенфорд.

Алергијата на храна често се меша со нетолеранција на храна. Едноставно кажано, алергијата на храна е предизвикана од имунолошкиот систем, додека нетолеранцијата на храна е предизвикана од дигестивниот систем, додека и двете состојби може да се наречат чувствителност на храна.

Алергија на млечни производи (или алергија на кравјо млеко) обично се јавува за прв пат кај доенчиња или деца. Всушност, тоа е најчеста алергија на храна кај децата, но можно е да се развие нетолеранција на млечни производи на која било возраст.

Симптомите на алергија на млечни производи може да се движат од благи до опасни по живот, па затоа е важно да знаете на што да внимавате и кога да го посетите вашиот лекар за помош.

Кои се симптомите на алергија на млечни производи?

„Кога вашиот имунолошки систем ослободува хистамин, тој регрутира голем број имунолошки клетки и заедно предизвикува огромно, брзо воспаление и иритација низ телото“, вели д-р Пурви Парик, алерголог и имунолог при непрофитната организација и мрежа за пациенти и даватели на здравствени услуги Allergy & Asthma Network.

Еве што би можело да следи и како да се справите со тоа:

Оток на лицето и грлото или проблеми со дишењето

Анафилакса е тешка и потенцијално опасна по живот алергиска реакција која може да се случи веднаш откако ќе внесете млечни производи.

„Потеченото лице, грло и уста што може да предизвика чувство на грутка во грлото или отежнато дишење се некои од знаците дека ви треба итна медицинска помош“, вели д-р Синдер.

Терапијата вклучува инјекција епинефрин, итен преглед и следење од специјалист за да бидете сигурни дека сте подготвени да ги спречите и да управувате со потенцијалните реакции во иднина.

Забрзан пулс

Ако чувствувате дека срцето ви чука забрзано или ви пулсира во градите по внесувањето млечни производи, ова е уште еден потенцијален знак за анафилакса. Во овој случај, важно е веднаш да побарате помош.

Вртоглавица или губење на свеста

Вртоглавица или дури и несвестица исто така може да укажуваат на анафилакса.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Здравје

Помалку познати рани знаци на бременост

Read more

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Read more

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе