Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

За здравствените работници, една од необјаснетите работи поврзани со коронавирусот е тоа како може различно да влијае на луѓето. Некои луѓе кои се заразуваат не покажуваат никакви симптоми, а на некои им е потребна медицинска помош заради сериозноста на болеста.

Научниците сè уште се обидуваат да разберат зошто однесувањето на вирусот може толку драстично да се разликува во човечкото тело, но една студија откри дека има едно нешто заедничко во начинот на кој COVID-19 се манифестира кај различни луѓе.

Една неодамнешна студија покажа дека кај пациентите најверојатно се јавуваат симптоми на COVID-19 во овој вообичаен редослед: треска (висока температура), кашлица, гадење и повраќање, проследени со дијареја.

Следејќи скоро 56.000 случаи на COVID-19 пријавени од Светската здравствена организација (СЗО) во Кина, истражувачите откриле дека коронавирусот прво предизвикува треска, потоа симптоми на горните дишни патишта како кашлање, проследени со гастроинтестинални симптоми.

Познавањето на редоследот на симптомите може да ја забрза дијагнозата

Анализата, која исто така откри дека COVID-19 е два до три пати позаразен од грипот, исто така откри дека треската и кашлицата се првите два симптома. Некои пациенти исто така имаат болки во грлото, главоболка или болки во мускулите.

Истражувачите откриле дека симптомите на COVID-19 најчесто се јавуваат по следниот редослед: треска, кашлица, а потоа или болки во грлото и мускулите или главоболка проследени со гадење, повраќање и дијареја. Тие исто така забележаа дека редоследот на симптомите не влијае на сериозноста на болеста.

Истражувачите сугерираат дека нивните откритија можат да им помогнат на лекарите побрзо да дијагностицираат COVID-19 и да го намалат ширењето на болеста.

„Важноста да се препознаат првите симптоми се темели на потребата да се запре ширењето на COVID-19. Постои зголемен ризик од пренесување на коронавирусот, па затоа се важни брзото тестирање и социјалното дистанцирање, особено кога се олабавени мерките за социјално дистанцирање и карантин“, велат истражувачите.

Она што дополнително ја комплицира ситуацијата и им пречи на научниците и лекарите е фактот дека од почетокот на пандемијата, скоро 40 проценти од заразените со коронавирус не покажале никакви симптоми, поради што несвесно продолжуваат да ја шират болеста понатаму.

Како да се заштитите?

Секој од нас може да следи едноставни чекори за да се заштити во време на пандемија, и тоа првенствено вклучува носење маска, одржување на физичко растојание и темелно миење на рацете. Покрај тоа, се препорачува да се избегнуваат гужви и пренатрупани места, како и редовна дезинфекција на површините што често се допираат.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Здравје

Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Read more

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Read more

Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Read more

МЗ: „Ивермектин“ се издава само со рецепт, да не се пие на своја рака

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе