Синот на Ел Чапо уапсен, па ослободен – Мексико гори, нарко картелите сеат страв и трепет

Тешки престрелки избувнаа во Северно Мексико, откако силите за безбедност уапсија еден од синовите на нарко босот Хоакин Гузман, познат како Ел Чапо, кој отслужува затворска казна во САД.

Вооружените престрелки траеја неколку часа откако Овидио Гузман Лопез (28) беше откриен и фатен во рутинска патрола во градот Кулиакан.

Во снимките објавени на локалните телевизии може да се видат вооружени лица со тешко наоружување како пукаат кон полицијата, а на улицата се расфрлани оштетени возила, мртви тела и изгорени барикади.

Овидио подоцна беше ослободен „за да се одбегне понатамошно насилство“, рекоа властите.

Мексиканскиот министер за безбедност Алфонсо Дуразо изјави дека патрола на вооружената полиција Национална гарда била пресретната со отворен оган од правец на куќата каде Овидио престојувал, при што полицајците морале да се повлечат.

Синот на Ел Чапо бил уапсен во акцијата, но подоцна бил пуштен „за да се одбегне повеќе насилство во областа и да се заштитат животите на нашите полицајци, но и да се врати мирот во градот“, рече Дуразо.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор рече дека ќе одржи средба на неговиот Кабинет за безбедност на кој ќе се дискутира за инцидентот.

Обрадор беше избран благодарение на предизборните ветувања за сузбивање на нарко картелите. Откако дојде на власт ја формираше новата безбедносна единица Национална гарда чија задача е да се справува со нарко картелите.

Под водство на Ел Чапо, картелот Синалоа беше најголемиот снабдувач со дрога за САД.

Откако тој е во затвор, се смета дека картелот делумно го контролира Овидио, врз кого се покренати обвиненија за шверц на дрога во САД.

Ел Чапо (62) беше осуден по 10 точки од суд во САД, вклучувајќи шверц на дрога и перење пари.

 

реклама

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Позитивни се 36 туристи кои пристигнале во Грција, најмногу од Србија

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Свет

ОН: Убиството на иранскиот генерал Сулејмани е незаконско

Read more

СЗО го разгледува извештајот од 239 научници за нови препораки за заштита од COVID-19

Read more

Чавушолу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Read more

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Вести

  • play_arrow

Споредба на изборните спотови на сите 15 партии кандидати

Читај повеќе

Обвинение за поранешен претседател на Врховен кој ја злоупотребил службената положба и овластување​

Читај повеќе

Комбе со мигранти предизвика тешка сообраќајка во Струмица

Читај повеќе

ОН: Убиството на иранскиот генерал Сулејмани е незаконско

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Читај повеќе
  • play_arrow

Хрватска погодена од силно невреме

Читај повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Читај повеќе

СЗО го разгледува извештајот од 239 научници за нови препораки за заштита од COVID-19

Читај повеќе

Регистрирани 444 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе