Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Русија ја обвини Турција дека пратила „терористи“ од Сирија и Либија во борбите за регионот Нагорно-Карабах, каде четири дена беснее крвав конфликт меѓу Азербејџан и ерменските сили.

Руското Министерство за надворешни работи вчера обвини дека во регионот се испраќаат сириски и либиски борци од нелегални вооружени групи.

Русија ги повика земјите вмешани во конфликтот да спречат користење на „странски терористи и платеници“ во борбите. Неколку светски медиуми објавија дека во борбите се загинати најмалку тројца сириски борци.

URL

Два извора од сириските бунтовници соопштија дека Турција испраќа сириски бунтовнички борци во поддршка за Азербејџан, нешто што и Турција и Азербејџан го негираат.

URL

Ерменија, пак, објави фотографии од остатоците од нејзиниот SU-25 борбен авион за кој тврди дека бил соборен од турски F-16, обвинувајќи дека Анкара му дава воена помош на Азербејџан.

URL

Претседателот на Азербејџан Илхам Алијев ги негираше шпекулациите дека Турција учествува во конфликтот за спорната територија.

„Турција не е дел од конфликтот и не учествува во него“, рече тој и додаде дека Турција е има исклучиво „улога на стабилизатор во регионот“.

URL

Азербејџан вчера соопшти дека „неутрализирал“ 2.300 ерменски војници, во најлошото избувнување на насилство меѓу двете земји по прогласувањето прекин на огнот во 1994 година во врска со азербејџанската територија на која живеат главно етнички Ерменци.

URL
URL
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Вести

Владата ги прифати препораките за ограничена работа на угостителските објекти

Читај повеќе

Филипче: Болничките капацитети се исполнуваат, примени пациенти и во модуларната болница

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Нови 408 случаи на COVID-19, оздравени 280, починати четири лица

Читај повеќе

Најдено починато лице во Затвор Скопје

Читај повеќе

Филипче: Мерките за заштита од COVID-19 кои се во Собранието итно да се донесат

Читај повеќе

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе