Сите добри и лоши страни на апстиненција од секс

Сексуалната апстиненција е одлична превенција од сексуално преносливи болести и непланирана бременост, но има и други позитивни страни. Некои луѓе апстинирааат од секој вид на интимност, додека други се откажуваат само од секс, тврди сексуалниот терапевт Џесика Орајли.

Паровите кои апстинираат од секс се трудат да се поврзат со партнерот на емотивно ниво. Ова е можност да се фокусираат на сите други видови на уживања.

Од апстиненцијата најголема корист имаат жените кои никогаш не доживуваат оргазам за време на секс. Тие мастурбираат за да доживеат оргазам и на тој начин го запознаваат своето тело.

Фрустрации и ниска самодоверба

„Сексуалната апстиненција има и свои лоши страни. Партнерите може да се чувствуваат непосакувано, а тоа влијае на нивната самодоверба“, смета терапевтот Дејвид Мекензи.

Освен тоа, апстиненцијата од секс може да доведе до сексуални фрустрации, особено кога паровите немаат секс поради проблеми во бракот или врската. Со ова може да се оддалечат уште повеќе.

Сексот ги зближува партнерите на емотивно ниво. За ова е виновен хормонот окситоцин кој се лачи за време на секс. Овој хормон е причина зошто се вљубуваме, додаде Орајли.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Љубов и секс

Љубов во време на корона: Дали би излегле на прв состанок во пандемија?

Read more

Сексуалните навики на среќните партнери

Read more

Холандија им препорача на самците да си најдат „секс-другарче“

Read more

Истражување: Која е најпопуларната секс поза?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе