Сите документи на ЦИА поврзани со НЛО станаа достапни

Илјадници документи на ЦИА за неидентификувани летечки објекти ѝ се сега достапни на јавноста и тоа за симнување преку интернет. Агенцијата тврди дека документите ги содржат сите информации кои биле собирани во врска со овој неразјаснет феномен.

Документите се објавени на веб-страницата наречена Црн сеф која ја води активистот за слобода на информирање, Џон Гринвалд Џуниор.

Архивата е создадена благодарение на Гринвалд кој има испратено десетици илјади барања за достапност на тајните информации изминативе години, а и рачно пребарувал низ илјадници документи. Повеќе од два милиони страници се прикачени на неговата веб-страница.

Некои од извештаите се стари неколку декади, а ЦИА тврди дека објавените документи се сѐ што агенцијата има за феноменот НВФ (неидентификуван воздушен феномен), како што од неодамна владата на САД ги нарекува НЛО. Сепак, Црниот сеф потенцира дека нема како да се докаже дека ЦИА не лаже и дека не постојат уште документи.

Во документите можат да се најдат извештаи за случки досега непознати за јавноста кои ЦИА успеала умешно да ги сокрие.

URL
Тагови
реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Чек дис аут

Прошетка по снежната Битола

Read more

Најпаметниот папагал

Read more

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Read more

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе