Сите голови и асистенции на Пандев за Македонија

Филип Здравески
/ 23.09.2022 / 15:50

Горан Пандев и официјално замина во пензија, а од репрезентацијата се зборува уште на ЕУРО 2020. Вистинско време да се потсетиме на неговите мајстории.

Јутјуберот Matejcho, познат по изработка на компилации и хајлајтси од македонскиот фудбал, сега во соработка со Гоце Михајлоски, колекционер на видео-натпревари од македонската репрезентација, изработи видео со сите голови и асистенции кои Пандев ги забележа во дресот со националните бои.

Голови знаеме дека има 38, додека за асистенциите ќе нѐ изненадат Матејчо и Гоце. Пандев 122 натпревара го носеше државниот дрес. Дебитираше на 6 јуни 2001 во Бурса во оној антологиски 3:3 натпревар против Турција, а се пензионираше на 21 јуни 2021 во 3:0 поразот од Холандија на ЕУРО 2020.

Всушност, Пандев има и неофицијално деби бидејќи на 23 декември 2000 година беше дел од репрезентацијата која одигра 1:1 со селекцијата на Астурија, автономна заедница во скоп на Шпанија која не е членка на ФИФА.

Remote video URL
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Фудбал

Како звучеше бугарската химна од Јужна?

Read more

ФФМ: Благодарност до сите навивачи кои ја бодреа Македонија

Read more

Тројански коњ во Лондон: Германци облечени како Англичани тепале во паб

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Како звучеше бугарската химна од Јужна?

Читај повеќе

ФФМ: Благодарност до сите навивачи кои ја бодреа Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Тројански коњ во Лондон: Германци облечени како Англичани тепале во паб

Читај повеќе
  • play_arrow

Ништо од големата борба, Фјури нема да се бори против Џошуа

Читај повеќе

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Читај повеќе

Ѕвезда на Реал прави шокантен трансфер и оди во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалери кои сега поседуваат свои фудбалски клубови

Читај повеќе

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Читај повеќе

Пандев суптилно му порача на Милевски да замолчи

Читај повеќе