Благодарение на нов закон

Сите во Јужна Кореја ќе се подмладат за 1 до 2 години

Луѓето во Јужна Кореја наскоро ќе станат една до две години помлади, благодарение на новиот закон што има за цел да го стандардизира начинот на пресметување на возраста во земјата.

Вообичаено е Јужнокорејците да имаат не само една, туку три возрасти како „меѓународна возраст“, ​​„корејска возраст“ и „календарска возраст“. Но, за да се стави крај на конфузијата, парламентот донесе декрет според кој од јули, 2023 година сите официјални документи мора да ја користат стандардната „меѓународна возраст“.

Потегот следи по долга дебата за ова прашање, а ќе ја доведе земјата во согласност со поголем дел од светот и ќе ги намали правните недоследности кои произлегуваат од употребата на три различни системи.

Во Јужна Кореја, „меѓународната возраст“ на една личност се однесува од раѓањето и започнува од нула, истиот систем што се користи во повеќето други земји.

Но, кога ќе ги прашаат за нивната возраст во неформален амбиент, повеќето Јужнокорејци ќе одговорат со нивната „корејска возраст“, ​​која може да биде една или две години поголема од нивната „меѓународна возраст“.

Според овој систем, бебињата се сметаат за една година на денот кога се родени, а една година се додава на секој 1 јануари. Во некои околности, Јужнокорејците ја користат и својата „календарска возраст“, ​​еден вид вкрстување меѓу меѓународната и корејската возраст, која смета дека бебињата имаат нула години на денот кога се раѓаат и се додава една година на нивната возраст на секој 1 јануари.

На пример, популарниот пејач Псај е роден на 31 декември 1977 година, а се смета дека има 44 години според меѓународна возраст, 45 според календарската возраст и 46 според корејската возраст. 

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Read more

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Read more

Како каучот со недели убаво да мириса?

Read more

Психијатар објаснува зошто треба да ја менувате работата на секои 10 години

Read more
 

Магазин

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе

Како каучот со недели убаво да мириса?

Читај повеќе