Дали ги препознавате?

Сите женски оргазми не се исти, постојат 3 вида

Професорот Џејмс Фаус од Универзитетот Чарлс во Прага истражуваше дали сите женски оргазми се исти.

Направи истражување меѓу волонтерки кои се согласија да си „поиграат“ малку со посебен вибратор дома, и тоа во траење од неколку дена. Вибраторот Lioness бил програмиран за мерење на силата на нивните контракции на дното на карлицата со помош на два сензори кои истражувачите ги анализирале на далечина.

Забележале како изгледа оргазмот кај секоја од учесничките, па ги поделиле во категории и дошле до заклучок дека постојат три вида оргазам.

Бранови

„Жените најчесто доживуваат брановиден оргазам, односно последователни контракции на напнатост и опуштање. Скоро половина од испитаниците вака свршиле“, објаснува професорот.

Лавина

Вториот најчест вид оргазам е лавина. Жените кои го доживеале откриле дека чувствувале поголема напнатост во дното на карлицата која се смалувала како што оргазмот почнувал.

Вулкан

„Најмалку веројатен исход, според ова истражување, е оргазмот што наликува на вулкан. Тоа значи дека жените доживуваат пониска напнатост на дното на карлицата која како да експлодира по оргазмот“, објасни професорот и додаде дека се вршат понатамошни истражувања на оваа тема.

Истражувањето за оргазмите на жените се врши со вибраторот Lioness за да се дознае нивото на уживање, како и тоа од каде доаѓа стимулацијата што ги предизвикува оргазмите.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Љубов и секс

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Read more

Зошто секогаш паѓаш на „лузери“?

Read more

Интересни факти за сексот кои веројатно не ги знаете

Read more

Сите женски оргазми не се исти, постојат 3 вида

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе