СЈО бара притвор за Тони Јакимовски, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“

Во пакетот жалби што ги разгледува денес Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“.

Јакимовски се жали за одземање на пасошот, а СЈО за тоа што  му е одземен само пасошот, иако тие бараа да му се определи притвор. Процесот го водат судиите  Љиљана Ивановска Шопова, Сафет Кадрии и Цветанка Периќ.

Обвинителката од СЈО, Ленче Ристоска, побара на Јакимовски да му се изрече мерка притвор  бидејќи постои  очигледна опасност  да побегне,  со оглед на тоа дека има  работен ангажман во Романија, во меѓународниот центар СЕЛЕК. Покрај тоа, нагласи Ристоска, тој има дипломатски пасош и може да го искористи.

Како поранешен началник за координација, додека бил шеф на кабинетот на Сашо Мијалков, рече Ристоска, тој може да влијае врз сведоците, бидејќи дел од нив биле под негова хиерархија. Покрај тоа, образложи таа, кривичното дело што му се става на товар е сериозно, со две споени истраги.

Петар Василев, еден од адвокатите на Јакимовски, изјави дека наодите од жалбата на СЈО се неосновани бидејќи  Јакимовски работи во центар каде што се поврзани 12 полиции и 12 царини и ако судот му определи притвор, тој ќе ја загуби работата, така што Македонија ќе загуби професионалец. Тој уште додаде дека Јакимовски синоќа се вратил од Америка само за да се појави во судот.

Трајче Пеливанов, обвинител на СЈО, објаснувајќи ја тежината на стореното дело соопшти дека штетата од уништувањето на опремата за прислушување, на што се однесува обвинението, е  1,4 милиони евра и дека таа е потврдена од вештаци.

Василев се спротивстави со оценка дека вештачењето било  извршено спротивно на Законот за кривична постапка. Јакимовски, пак,  тврдеше дека не е виновен, дека не одбегнал ниту едно соочување во СЈО и дека нема  контакти со посочените сведоци.

„Ме товарат за потпишани документи. Јас не бегам од правдата. И покрај честите патувања, се јавувам во СЈО“, рече тој.

Јакимовски е еден од двајцата началници во УБК  што е обвинет во предметот „Тврдина“, покрај  ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Тие во 2015 година противзаконски уништиле системи за следење на комуникации, при што е нанесена штета на државата во висина од околу 10 милиони евра. Истите системи претходно биле користени за незаконско следење и прислушување.

Случајот „Таргет“ се однесува на прислушувањето на  илјадници луѓе во периодот од 2008 до 2015 година од страна на Управата за безбедност и контраразузнавање. Вкупно десет лица, дел од кои поранешни високи функционери се осомничени дека го организирале и го координарале незаконското прислушување.

реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Македонија

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Read more

Вести

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

Читај повеќе

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Читај повеќе

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Читај повеќе

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Читај повеќе

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Читај повеќе

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Читај повеќе

Министерот Чулев бара од ОЈО да истражи дали има кршење на законите во АНБ

Читај повеќе
  • play_arrow

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Читај повеќе

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Читај повеќе