СЈО е подготвено да ги предаде предметите по кои постапува со сите списи и докази

Скопје, 12 септември 2019 (МИА) – Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека е подготвено веднаш да ги предаде предметите по кои постапува со сите списи и докази на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија.

-Ја известуваме јавноста дека од страна на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија доставен е допис во кој е наведено дека согласно член 6, став 5 од Законот за Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, неопходно е ова Обвинителството да преземе дејствија за предавање на предметите во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, се наведува во соопштението од СЈО објавено на нивната веб страница.

Во соопштението се наведува дека постапувајќи по дописот, до Јавното обвинителство на Република Северна Македонија доставено е известување дека Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите е подготвено веднаш да ги предаде предметите по кои постапува со сите списи и докази.

За останатите детали околу примопредавањето на предметите, од СЈО посочуваат ќе информираат дополнително.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Македонија

Приведени 79 лица за непочитување на полицискиот час

Read more

Шар Планина ќе се прогласи за национален парк врз основа на студијата за валоризација

Read more

Неделава ќе се носат уредбите за третиот сет мерки

Read more

До крајот на неделава се очекува датум за изборите

Read more

Вести

Приведени 79 лица за непочитување на полицискиот час

Читај повеќе
  • filter

Шар Планина ќе се прогласи за национален парк врз основа на студијата за валоризација

Читај повеќе

Неделава ќе се носат уредбите за третиот сет мерки

Читај повеќе

До крајот на неделава се очекува датум за изборите

Читај повеќе
  • filter

Вухан направи над 6,5 милиони тестирања за коронавирус во 10 дена

Читај повеќе

Два дена без починати од COVID-19, најмногу заразени во Скопје

Читај повеќе

„Рекет” продолжува со завршни зборови

Читај повеќе

Облачно и посвежо, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе
  • play_arrow

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Читај повеќе