Скандал на турнирот во Истбурн: Опљачкани хотелските соби на двајца тенисери

АТП турнирот во Истбурн никогаш не бил меѓу најсилните и најелитните, но секогаш го привлекувал вниманието на најдобрите светски тенисери бидејќи се игра во еден од најпрестижните туристички центри во Англија.

Истбурн важи за најелитниот туристички центар на југот на Англија, каде дури и кралицата Елизабета Втора има свој имот, а прекрасните плажи и долгото крајбрежје отсекогаш ги привлекувале тенисерите на турнирот што се игра во пресрет на Вимблдон. Сепак, овогодинешниот турнир нема да биде запаметен по добрите Педро Мартинез и Диего Шварцман.

Разбојниците ги ограбиле собите на двајцата тенисери со разлика од 15 минути, па постои сомневање дека е истиот сторител.

URL

„Кога дојдов во собата, видов дека часовникот ми го нема. Отидов низ собата барајќи го, а потоа ја пријавив кражбата на рецепција. По 15 минути дојде Диего и рече дека истото му се случило и нему. Ми го украдоа часовникот, а на Диего некои навистина скапи предмети. Имав лоша ноќ и тоа е единствената вистина, не можев да заспијам. Беше тешко да се игра“, изјави Мартинез, инаку 49. тенисер во светот.

Тој рече дека часовникот има голема сентиментална вредност бидејќи го купил кога првпат пристигнал во третото коло на Ролан Гарос.

„Имаше голема сентиментална вредност. Мислам дека нема да го најдат крадецот бидејќи нема камери во ходниците“, изјави Мартинез за The Guardian.

Шварцман остана без многу работи и објави сè на социјалните мрежи.

„Многу скапоцености ми беа украдени во хотелот во Истбурн. Останав без пасош, кредитни картички и многу скапоцености. Не е лесно да се размислува за сè бидејќи хотелот не сака да преземе одговорност за овој скандал“ напиша Шварцман.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Тенис

Ѓоковиќ поради Чилиќ би можел да се збогува од Вимблдон

Read more

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Read more

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Read more

Почна најчудниот Вимблдон досега: Ѓоковиќ и Надал повторно фаворити, се враќа Серена

Read more
 

Спорт

Одбојкарките поразени од Грција, одбојкарите од Италија

Читај повеќе

Ѓоковиќ поради Чилиќ би можел да се збогува од Вимблдон

Читај повеќе

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Читај повеќе

Верати опљачкан на Ибица

Читај повеќе
  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе